banner39

Madenci yakınlarının gözü Bakanlar Kurulu'nda

Bakanlar Kurulu, Soma'daki madencilerin 'resmen şehit' sayılması için toplandı. Soma'da yakınlarını kaybedenler kuruldan çıkacak haberi bekliyor

Yurt Haberleri 21.05.2014, 11:59 21.05.2014, 12:16
Madenci yakınlarının gözü Bakanlar Kurulu'nda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık merkez binada toplandı. Saat 11.20'de başlayan toplantıda iç ve dış gündem maddelerinin değerlendirilmesi bekleniyor.

Toplantının öncelikli gündem maddesinin Soma'da meydana gelen maden kazası olacağı belirtiliyor. Soma'daki kazanın bütün yanlarıyla masaya yatırılması, kaza öncesinde alınan tedbirler, kazada bir ihmal olup olmadığı, kaza sonrasında yaşananlar ve şehit madenci ailelerine yapılacak yardımlar gibi başlıkların ele alınması bekleniyor. Bu açıdan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın kurul üyelerine faciaya ilişkin ve süreçle ilgili geniş kapsamlı bir sunum yapacağı tahmin ediliyor.

Başbakan Erdoğan dün AK Parti Grup Toplantısı'nda Soma'daki madende hayatını kaybeden kişilerin yasal olarak "şehit" sayılması için çalışmaların yapılması konunda talimat verdiğini belirterek, "Bu konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız başta olmak üzere, çalışmayı yapacaklar. Bakanlar Kurulu'nda değerlendirmek suretiyle adımlarımızı atacağız." demişti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın da bu düzenlemeyle ilgili Bakanlar Kurulu'na bilgi vereceği belirtildi. Bir diğer başlığın ise maden ve iş güvenliği yasalarında yapılması düşünülen değişiklikler olması bekleniyor.

Toplantıda iç gündem maddesi olarak çözüm sürecinin ele alınacağı belirtiliyor.

Toplantıda ayrıca Bosna Hersek ve Sırbistan'da yaşanan sel felaketinin ardından bu ülkelere yapılan ve yapılacak yardımların da masaya yatırılması bekleniyor.

Bir diğer dış gündem maddesinin ise Başbakan Erdoğan'ın 24 Nisan'da Almanya'ya yapacağı ziyaret olması bekleniyor.

Suriye'deki iç savaş, Suriye sınırındaki güvenlik durumu ve Kırım bağlamında Ukrayna'da yaşananların da masaya yatırılacağı toplantıda her kurulda olduğu gibi AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye-AB ilişkileri konusunda sunum yapması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu'nun sona ermesinin ardından ise Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç basın toplantısı düzenleyecek.

banner53
Yorumlar (0)
15
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?