Mahalleli kadınlardan ÇAYKUR'a toz protestosu

Hopa'da ÇAYKUR fabrikasından salınan tozların mağdur ettiği mahalleli kadınlar örgütlenerek fabrika önünde eylem yaptı. Kadınlar yaptıkları eylemin haberini de kendileri yaptı.

Mahalleli kadınlardan ÇAYKUR'a toz protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Artvin’in Hopa ilçesi Sundura Mahallesinde bulunan Çay Fabrikası’nın yaz aylarında oluşturduğu çay tozundan bıkan kadınların sonunda canına tak etti. Mahallede örgütlenerek ÇAYKUR’a ait çay fabrikasını basan kadınlar, bu soruna çözüm bulmasını istedi.

"Evimizin camlarını açamıyoruz. Çay tozu hasta etti bizi. Balkona çamaşır dahi asamıyoruz. Yeter artık" diyen kadınlar mahallede kendi aralarında örgütlenerek fabrika önünde eylem yaptılar.

Çay fabrikasının girişinde güvenlikçiler tarafından durdurulan kadınlar fabrikaya sokulmadılar. Burada güvenlikçilerle bir süre tartışan kadınlarla güvenlik amiri konuşarak fabrikanın müdürünün fabrikada olmadığı konusunda onları ikna etti.

Mahalle sakinlerinin dertlerini fabrika müdürüne ileteceklerini ifade eden kadınlar, bir başka gün yeniden gelmek üzere fabrika önünden ayrıldılar.

Sundura Mahallesi’nin kadınları, fabrikanın kendilerine verdiği zararı durdurmak ve de zararın tazmini için dava açacakları belirtildi.

ÇAYKUR’a ait çay fabrikası yaz aylarında çay üretirken yıllardır çay tozunu dışarı salıyordu.

AjansRize'nin haberine göre eylemci kadınlar yaptıkları eylemi de kendileri haberleştirerek basına servis etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 15:00
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ümit53
ümit53 - 6 yıl Önce

eee ne yapalım şimdi fabrikayımı kapatalım yok yok taşıyalım başka yere,ne diyelim ya sabır çekelim

banner39