Mahkeme: Sadece gizli tanıkla ceza verilmez

Batman'daki bir olayla ilgili Diyarbakır'da görülen davada mahkeme, sanıklara ceza verilmesi için sadece gizli tanık ifadesinin yeterli olmadığını belirterek ceza vermedi

Mahkeme: Sadece gizli tanıkla ceza verilmez

Batman’da bir anaokuluna taş attıkları iddiasıyla, ‘terör örgütü üyeliği’ suçundan yargılanan 8 sanığı beraat ettiren mahkeme, kararla ilgili gerekçesini açıkladı.

Mahkeme, gizli tanık ifadesinin tek başına delil olamayacağını vurguladı. Batman’ın Petrolkent Mahallesi’nde 2011 yılında düzenlenen yasa dışı eylem sırasında, bazı göstericiler bir anaokuluna taş atmıştı. Soruşturma kapsamında ifade veren ‘Gülay’ kod adlı gizli tanık, eylemi M.T., S.Ş., E.U., Ü.T., Ş.Y., M.Y., C.U. ve N.Ş.’nin gerçekleştirdiğini söyledi.

Bunun üzerine 8 kişi hakkında ‘terör örgütü üyeliği’ suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yargılamayı yapan Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ise tutuksuz 8 sanık hakkında geçen ay yapılan ilk duruşmada beraat kararı verdi.

Mahkemenin dün açıklanan gerekçeli kararında, gizli tanığın ifadesi dışında sanıkların mahkumiyetlerini gerektirir kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı belirtildi.

Kararda, gizli tanık beyanının tek başına hükme esas alınamayacağı ifade edildi.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 17:41
banner53
YORUM EKLE

banner39