banner39

Malatya'da sazan avlamak yasaklandı

Malatya'da 1 Nisan’dan 1 Temmuz tarihine kadar sazan balığını avlanma yasağı getirildi.

Yurt Haberleri 28.03.2013, 00:32 28.03.2013, 00:32
Malatya'da sazan avlamak yasaklandı

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Malatya'daki su kaynakları ile göllerde 1 Nisan - 1 Temmuz tarihleri arasında sazangillerin avcılığı yasaklandığı belirtildi.

Doğanşehir'deki Karanlık Dere ve Sürgü Çayı'nda bütün balık türlerinin yakalanmasına yasak getirildiği anlatılan açıklamada, genel olarak avlanmanın yasak olduğu bu dönemde su ürünlerinin satışı, nakli ve imalatı da yapılmayacağı ifade edildi.

Aksine hareket edenler hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu hükümlerine göre yasal işlem yapılacağı dile getirilen açıklamada, “Avlanma yasakları, su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi arttırmak, iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarını korumak, ekonomik türleri geliştirmek için kısaca balıkçılığımızın ve siz balıkçıların geleceği için konulmuştur. 18 Ağustos 2012 tarih ve 28388 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 3/1 Numaralı Su Ürünleri Tebliği hükümleri gereğince; İlimizdeki iç sularda 1 Nisan - 1 Temmuz 2013 tarihleri arasında sazangillerin avcılığı yasaktır. Bütün ikazlarınıza rağmen uymayanları Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine, en yakın Emniyet ve Jandarma birimlerine, Belediye Zabıta Amirliklerine veya Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığına bildiriniz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: CİHAN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?