banner15

Manisa lalesinin genetiği araştırılacak

Manisa lalesinin genetik özelliklerini ortaya çıkarma yönünde çalışma başlatılacak

Manisa lalesinin genetiği araştırılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Manisa lalesinin (Tulipa Orphanidea) genetik özelliklerini ortaya çıkarma yönünde çalışma başlatacaklarını, konuyla ilgili gerekli izin ve ödenek işlemlerinin tamamladığını belirterek, "Bu çalışmayla Manisa lalesinin genetik formülasyonu ortaya çıkarılacak. Türün Türkiye'nin değişik bölgelerinde yetişen diğer lalelerden farkını ortaya koyacağız." dedi.

Bayrak, Spil Dağı Milli Parkı’nın bir bölümünde yetişen ve kentin adıyla anılan lale türünün (Tulipa Orphanidea) Manisa açısından büyük önem taşıdığını bildirdi.

Manisa lalesine yönelik geçen yıl başlatılan "Manisa Lalesi Tür Eylem Planı" çalışmasının tamamlandığını vurgulayan Bayrak, araştırma kapsamında türün yetişme alanlarını ve formlarının araştırıldığına değindi.

Tespitlerinde, 13 ayrı noktada Manisa lalesi yetiştiğinin kayıt altına alındığına işaret eden Bayrak, "Spil Dağı Milli Parkı bu noktalardan sadece birisi ama 250 hektarlık bir alanda olması sebebiyle en çok yayılış gösterdiği yer olarak kayıtlara girdi. Lalenin tüm yayılış alanlarını koordinatlarıyla ortaya koyduk, devamında da laleye yönelik eylem planlarımızı da ortaya çıkardık, buna ilişkin kitapçık hazırladık." diye konuştu.

Bayrak, eylem planı çerçevesinde kentin turizm bölgelerinde Manisa lalesinin fotoğraflarının sergilenmesi, figürlerinin günlük yayın organlarında, hediyelik eşyalarda olması yönünde çalışmalarının olacağını belirterek, "Laleyi ön plana çıkaracak, vurgulayacak faaliyetler yapak istiyoruz. Manisa Lalesinin özellikle şehrin bahçe ve parklarında yetiştirilmesi noktasında çalışma başlatacağız." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 15:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48