Maraton başladı; Bazı noktalarda trafik felç

Türkiye'de düzenlenen en geniş katılımlı spor organizasyonlarından olan 35. Vodafone İstanbul Maratonu başladı. Maratondan haberi olmayan sürücüler trafiğin tıkanmasına neden oldu

Maraton başladı; Bazı noktalarda trafik felç

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu yıl 35. kez gerçekleştirilecek ve adı Kıtalararası Avrasya Maratonu'ndan Vodafone İstanbul Maratonu'na çevrilen koşu başladı. Bugünkü organizasyondan haberi olmayan sürücüler trafiğin tıkanmasına neden oldu. Boğaz istikametindeki yollar uzun süreli tıkalı kaldı.

Organizasyon kapsamındaki maraton, 15 ve 10 kilometre koşularına yerli ve yabancı yaklaşık 20 bin atletin, halk yürüyüşüne de yaklaşık 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

Halk yürüyüşüne katılacak vatandaşlar, yılda bir kez de olsa Boğaziçi Köprüsü'nü yürüyerek geçmenin keyfini yaşayacak. 35. Vadofone İstanbul Maratonu'nda, halk yürüyüşünün yanı sıra 3 ayrı yarışta atletler madalya için ter dökecek.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) geçen yıl olduğu gibi bu sene de "Altın" kategorisine aldığı organizasyonda toplam bir milyon dolar ödül dağıtılacak.

Organizasyonda 8 kilometrelik koşu, bu yıl 10 kilometreye çıkarıldı. Ayrıca 10 ve 15 kilometre koşularının parkuru değişti. Daha önce Sultanahmet Meydanı'ndan tamamlanan bu koşular, bu yıl Eminönü'nde İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde sona erecek. Dereceye giren atletlere kupaları yarış sonrasında, varış noktasında düzenlenecek törenle verilecek. Yaş gruplarında dereceye girenler ise kupalarını akşam düzenlenecek ödül töreninde alacak.

PARKUR

Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden, saat 09.00'da başladı. Atletler, köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek ve sahil yolunu izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Eyüp'e yönelecek maratoncular, Feshane'den sonra dönüş yaparak Unkapanı üzerinden Yenikapı'ya inecek. Bakırköy'den yapılan dönüşle sahilden Gülhane Parkı'na kadar uzanan parkur, parkın içinden geçerek Sultanahmet'teki At Meydanı'nda sona erecek.

HALK YÜRÜYÜŞÜ

Organizasyon kapsamında gerçekleştirilecek Halk Yürüyüşü, Altunizade Köprüsü altında, saat 09.30'da başlayacak. Boğaziçi Köprüsü'nü geçecek katılımcılar, Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a indikten sonra, sahil yolunu izleyerek Dolmabahçe'de yürüyüşlerini tamamlayacak.

Ulaşım

35. Vodafone İstanbul Maratonu'nda atletlerin geçeceği yollar 07.00-14.30 saatleri arasında trafiğe kapatıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 09:55
banner53
YORUM EKLE

banner39