banner39

Mardin'de medreseler masaya yatırıldı

Mardin'de düzenlenen toplantıda kanaat önderleri ve medrese alimleri medreseleri, bölgenin sorunlarını ve çözüm sürecini müzakere etti

Yurt Haberleri 30.04.2013, 15:44 30.04.2013, 15:56
Mardin'de medreseler masaya yatırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki medrese alimleri ile kanaat önderleri Mardin'de bir araya gelerek başta medrese eğitim sistemi olmak üzere ülke ve bölgenin sorunlarını tartıştı.

Eğitimci - yazar Mehmet Alkış ve Bingöl İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. M. Halil Çiçek'in girişimleriyle gerçekleştirililen toplantıya bölgeden çok sayıda medrese alimi ve fikir adamı katıldı.

Üç oturum halinde yapılan toplantının birinci oturumunda; Modernite ve ulus devletin ürettiği sorunlar, Kürt Meselesi ve Çözüm Süreci ile Müslümanların sürece bakışı, Müslümanların günümüzdeki sorunları ve Haklarının gündeme taşınması, Eğitim-Öğretim sistemi bağlamında Medrese, Bilgi Teorisi ve benzeri konular üzerinde ortak bir anlayışın geliştirilmesi meselerleri tartışıldı.

İkinci oturumda Medrese Eğitim Öğretim Sisteminin canlandırılması, etkin bir konuma gelmesi amacıyla kurumsal bir yapıya kavuşturulması konuşuldu.

Üçüncü oturumda ise; Din'in bir bütünlük içinde ve doğru biçimde topluma ulaştırılması, anlatılması, istismar ve çıkar aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi ele alındı.

Toplantı bir basın açıklaması ile son buldu.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?