Mardin'deki katliamın sebebi biçerdöver!

Mardin'de dün beş kişinin ölmesiyle sonuçlanan kan davasının sebebinin Mısır tarlasından geçen biçerdöver olduğu bildirildi

Mardin'deki katliamın sebebi biçerdöver!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin'de kan davası nedeniyle dün yaşanan katliamın mağdurlarından Bedirhan Süer (70), aileleri barıştırmak için bütün yolları denediklerini, ancak Erkal ailesinin intikam duygusuyla bütün girişimleri reddettiğini söyledi.

Diyarbakır'da yaşayan Bedirhan Süer, kendisinin 50 yıl önce Diyarbakır'a göç ettiğini, ancak amcasının çocuklarının Savur'da ikamet etmeye devam ettiğini söyledi. Geçen yıl akrabalarıyla köydeki aileler arasında mısır tarlasından biçerdöverin geçmesi nedeniyle kavga çıktığını anlatan Süer, "Bu olayda bir kişi olay yerinde hayatını kaybetti, bir kişi de kaldırıldığı hastanede. Akrabalarım Mehmet İpek, Celil Süer ve Abdulkadir Süer tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bizim akrabalarımız köyden çıkarak Diyarbakır'a yerleşti. Husumetli taraf buradaki evi tespit ederek kundakladı. İki çocuk yanarak öldü." dedi.

Köyde ikamet eden ve oldukça varlıklı olan Erkal ailesiyle barışmak için her yolu denediklerini anlatan Süer, bunun için mensup oldukları şeyhlerin ve aile büyüklerinin defalarca karşı tarafla görüştüğünü kaydetti. Süer, "Ancak Erkal ailesinin gözünü intikam bürümüştü. Israrla intikam olacağız diyordu, barışa yanaşmıyorlardı." ifadelerini kullandı.

Bu bölgede büyük kan davalarının da olduğunu, ancak bugüne kadar bilinçli olarak kadın ve çocukların öldürülmediğini anlatan Süer, tüm yaşananları Allah'a havale ettiğini kaydetti.

Bu arada kan davasi nedeniyle düzenlenen silahli saldırıda hayatını kaybeden 2'si anne, 3'u cocuk 5 kişinin cenazesi Dİyarbakir'da gözyaşları arasinda toprağa verildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 16:49
banner53
YORUM EKLE

banner39