banner15

Marmaris'te büyük orman yangını

Marmaris'te orman büyük bir orman yangını meyadana geldi. Yangına 6 uçak müdahale ediyor

Marmaris'te büyük orman yangını

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muğla'nın Marmaris ilçesinde orman yangını çıktı. Çevreyi de tehdit eden alevlere karşı, 6 yangın söndürme uçağı ve 2 helikopter havadan müdahalede bulunuyor. Muğla Orman Bölge Baş Müdürlüğü'ne bağlı çok sayıda işçinin yanı sıra, asker ve halk da söndürme çalışmalarına iştirak ediyor.

Armutalan'ın Camiavlu mevkiinde bugün saat 15.30'da alevler yükseldi. Lüks villaların ve enerji nakil hatlarının bulunduğu bölgede, şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüme eğilimi gösteren yangına iki helikopter, 10 arazöz, Marmaris, Armutalan ve Beldibi belediye ekipleri, 6 su tankeri ve 40 orman işçisi ile müdahale ediliyor. Yangın şu anda 1.5 hektarlık bir alanda etkili oldu.

Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangın sebebiyle, Marmaris Emniyet Müdürlüğü ekipleri villalarda oturan vatandaşlara tahliye olabileceği yolunda uyarıda bulunuyor.

"SİGARADAN ÇIKMIŞ OLABİLİR"

Muğla'nın Marmaris ilçesinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Bölgeye gelerek incelemelerde bulunan Marmaris Kaymakamı Serdar Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Armutalan Beldesi Camiavlu Mahallesi'nde yerleşim yerlerine oldukça yakın bir bölgede orman yangını çıktığını söyledi. 

Ekiplerin yaklaşık bir saattir yangını kontrol altına almak için yoğun bir mücadele verdiklerini belirten Polat, "Vatandaşların yangın bölgesinden kaçtıklarını gördükleri 2 çocuk polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Fakat herhangi bir sabotaj yok. Sigara içmek için ormanlık alana giden iki çocuğun ihmali sonucu yangının çıkmış olabileceğini düşünüyoruz. 18 yaşından küçük olan çocuklar şuan polise ifade veriyor" dedi.

Yangın bölgesinde önceliği yerleşim yerlerinin korunmasına verdiklerini ifade eden Polat, şunları söyledi:

"Şu an için mahalleyi tehdit eden bir durum söz konusu değil. Yangın kısmi olarak kontrol altına alındı diyebilirim. Yangına 3 helikopter ve bir uçak havadan müdahale ediyor. Orman işletme ekiplerinin yanı sıra belediyelerin bütün arazöz ve itfaiye araçları da bölgeye çağrıldı. Şuan bizi endişelendiren tek şey rüzgarın etkili olması."

Öte yandan, Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, keşif helikopteri ile yangını havadan takip ederek ekiplere talimat veriyor.

Bölgede yaşayanlar ise evlerinin balkonundan kaygılı bir şekilde çalışmaları izliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 18:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35