banner39

MAZLUMDER'den PKK'ya çocuk çağrısı

Lice'de 15 yaşındaki çocukları zorla dağa çıkardığı belirtilen PKK'ya MAZLUMDER'den, Cenevre Sözleşmesi'ne uyması çağrısı yapıldı. PKK'nın imza attığı sözleşmede 18 yaşın altındaki çocukların çatışmalardan uzak tutulması taahhüt ediliyor

Yurt Haberleri 02.05.2014, 17:29 02.05.2014, 17:33
MAZLUMDER'den PKK'ya çocuk çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MAZLUMDER, Lice'deki piknik kampından 15 yaşındaki çocukları dağa çıkaran PKK'ya bir çağrıda bulunarak Cenevre Sözleşmesi'ne attığı imzanın arkasında durmasını istedi.  HPG/PKK 5 Ekim 2013 tarihinde "Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname (Cenevre Çağrısı)"na imza atmıştı. İmzanın 18 yaş altındaki çocukların çatışmalarda yer almasını engellemek ve onları çatışmaların etkilerinden korumaya dair yükümlülükleri bulunuyor.

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan açıklamada, 3 Nisan 2014 tarihinde Lice’de bir grup lise öğrencisinin Devrimci Yurtsever Lise Gençliği adlı bir gençlik örgütlenmesi ile bahar şenliklerine katılmak üzere Birkleyn Mağarası bölgesine gittikleri ve burada PKK'lı bir grup tarafından dağa götürüldükleri hatırlatılan açıklamada kaçırıldığı belirtilen çocuğun ailesinin ifadelerine yer verildi.

Kaçırılan çocuklardan 15 yaşındaki Mehmet Sinan Böçküm’ün ailesinin olaydan derin üzüntü duydukları belirtilen açıklamada, PKK veya ilgili kurumların konuyla ilgili ailenin hassasiyetine binaen hiçbir açıklama ve eylem ortaya koymaması hem kamuoyunun hem de ailenin kaygılarını arttırdığı, olaydan dolayı hiçbir kurum yada kişiden kaygıların hafifletilmesi veya 15 yaşındaki çocuğun ailesi ile iletişim veya iadesi konusunda tavrın ortaya konulmamasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Açıklamada şöyle denildi: Her şeyden evvel şayet Mehmet Sinan Böçküm’ün PKK’ye katılması söz konusu ise, öncelikle PKK’nin çocuğun iadesi ile ilgili derhal harekete geçmesi gerekmektedir. Yine ilgili kurumların konuya Böçküm’ün “çocuk”  oluşu nedeniyle hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Zira HPG/PKK’nin 5 Ekim 2013 tarihinde imzalamış olduğu “Çocukların Silahlı Çatışmaların Etkilerinden Korunmasına Dair Taahhütname (Cenevre Çağrısı)” kapsamında 18 yaş altındaki çocukların çatışmalarda yer almasını engellemek ve onları çatışmaların etkilerinden korumaya dair yükümlülükleri bulunmaktadır. Yine bu sözleşmeye göre 16 yaşından küçük çocuklar hiçbir şekilde örgüte kabul edilmeyeceklerdir."

MAZLUMDER açıklamasında, ilgililerin ivedilikle mesuliyetlerinin gereğini yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?