banner39

Mecidiyeköy viyadüğü mirasçısına ret cevabı

Mecidiyeköy viyadüğünün içinde bulunduğu 2 bin 664 metrekare yüzölçümlü araziye mirasçı çıkan Fransız asıllı ABD’li ünlü mimara mahkemeden, "Bedeli annenize ödenmiş" cevabı verildi

Yurt Haberleri 14.12.2015, 10:57 14.12.2015, 11:02
Mecidiyeköy viyadüğü mirasçısına ret cevabı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransız mimarın, annesinden kalan Mecidiyeköy’deki arazinin bedelsiz kamulaştırdığı iddiasıyla açtığı davada ortaya çıkan belge, tartışmaya nokta koydu. O belgeye göre, Fransız mimarın annesine 1979’da ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

Vatan Gazetesi'nden Çağdaş Ulus'un haberine göre, babasından annesine, sonra da kendisine kaldığını söylediği Mecidiyeköy merkezdeki 2 bin 664 metrekare yüzölçümlü arazi, Fransız asıllı ABD’li ünlü mimarı harekete geçirdi. Şişli Emniyet Müdürlüğü’nü de kapsayan, içinde üç katlı kagir depo, un fabrikası, atölye ve 28 metrekarelik elektrik trafo binasının da bulunduğu arazinin, 1971’de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından istimlak edildiğini belirten mimar Pastellas, Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine dava açtı.

'BEDEL TESPİTİ YAPILSIN'

Dava dilekçesinde, 1996 yılında vefat eden annesi Marie Pastellas’dan kalan arazinin, boğaz geçişi nedeniyle İstanbul çevre yoluna dahil edildiğini belirten Pastellas, “Üzerinde 1952 yılında yapılmış un fabrikasının da bulunduğu arazimiz, asıl sahibi olan babam vefat edince arazi anneme kaldı. Onun vefatıyla da mirasçısı olarak arazi bana kaldı. 1971’de yapılan kamulaştırmayla arazimize istimlak şerhi düşüldü ama herhangi bir kamulaştırma islemi yapılmadan fiili olarak el konuldu. Bu nedenle bedel tespiti davası açıp hakkımızın ödenmesini talep ediyoruz” dedi.

ANNESİNE ÖDEME YAPILMIŞ

Mahkeme, Karayolları Genel Müdürlüğü'ne yazı yazarak kayıtların incelenip bilgilendirime istedi. Karayolları mahkemeye gönderdiği yazıda, arazi için 1971 yılında bedel artırımı davasının açıldığı belirtilerek, ”9. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 1973 yılında davacı lehine verilen kararın Yargıtay tarafından onanmasının ardından, Pastellas ailesine 322 bin 332 TL ödeme yapıldı” denildi. Mahkeme de gelen kararı ve ödeme makbuzlarını dikkate alarak davayı bitirdi. Dava ve avukat masraflarının da Pastellas’ın ödemesine hükmetti.

banner53
Yorumlar (1)
erdnu 6 yıl önce
Haberde defalarca Fransız asıllı ünlü mimar diye bahsedilen kişinin sadece soyadı kullanılmış, adının tam olarak belirtilmesi gerekir.
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?