banner15

Mehdi Eker: Sadece Diyarbakır'da 10 kişi öldü

Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ile Diyarbakır Vali Hüseyin Aksoy, kentteki olaylarla ilgili basın toplantısı düzenliyor. Eker, Diyarbakır'da şu ana kadar 10 kişinin hayatını kaybetti.

Mehdi Eker: Sadece Diyarbakır'da 10 kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır Milletvekili Tarım Bakanı M. Mehdi Eker ile Diyarbakır Vali Hüseyin Aksoy, kentteki olaylarla ilgili basın toplantısı düzenliyor. Eker, Diyarbakır'da şu ana kadar 10 kişinin hayatını kaybetti.

Bakan Eker, kentte çıkan olaylarda şu ana adar 10 vatandaşın hayatını kaybettiğini, sokağa çıkma yasağının ise devam ettiğini ve yarına kadar da süreceğini söyledi.

Eker, bu süreçte özellikle siyasi sorumluluk sahibi kişilerin dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Bakan Eker'in konuşmasından satırbaşları şöyle:

Bütün vatandaşlarımızın kesinlikle sağduyulu bir şekilde meseleye yaklaşması özellikle siyasi sorumluluk sahibi hemşerilerimizin sorumlu bir dil kullanmaları bizim için son derece önemli.Barışın dilini kullanmalıyız. Sosyal medya üzerinden ciddi bir kirlilik oluşturuluyor. Gerek hükümete dönük tamamen yalan ve gerçek dışı iddialarla vatandaşlarımız kışkırtılmaya çalışılıyor. Sosyal medyada dönen bilgilerin çoğu gerçek dışı. Tıpkı Türkiye'nin IŞİD'le ilgili politikası hakkında söylenenlerin doğru olmadığı gibi bu da doğru değil.

"BU BİR AKIL TUTULMASIDIR"

IŞİD Kobani'de Kürtleri katlediyor.Bu Diyarbakır'da başka bir Kürtün canına kastetmek değildir. Bu bir akıl tutulmasıdır. Savaşta bile sağlık görevlilerine saldırıda bulunulmazken dün Diyarbakır'da ambulanslara saldırılar oldu. Vatandaşlarımızın bütün bunları bilmesini arzu ediyoruz.Vatandaşlarımızın aslında bunlara pirm vermediğini biliyoruz. Esnafların dükkanlarına zarar veriliyor. Bu gösteriler bir an önce sona ermeli. Bir an önce bu şehirde sukünet olmasını diliyoruz.

"10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"

45 civarında şu an hastanelerde yatan yaralılar var. kendilerine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Onun dışında şehir şu anda sakin. Sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Bu yasak bu gece tekrar değerlendirilecek duruma göre.Ölen vatandaşlarımızdan otopsisi devam edenler var. 10 kişinin kurşunla öldüğünü biliyoruz.

KAOS LOBİSİ İŞ BAŞINDA

Dünkü olaylarda hayatını kaybeden 10 yurttaşımızdan sonra güvenlik güçleri can ve mal güvenliği açısından böyle bir karar alınmasının doğru olacağını düşündü. Biz de bunu onaylıyoruz.Türkiye'de 30 yıldır unutulan son 2 yılda hatırlanan barış ve huzur içinde yaşama duygusunu sabote etmeye çalışan kişiler var. Bunu bir kaos lobisi gerçekleştiriyor.

"GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR"

Olayların büyümemesi, daha büyük acıların yaşanmaması için çaba veriyoruz. Bu konu ile ilgili gerekli adımlar atılıyor. Arkadaşlarımız görüşülmesi gereken herkesle görüşüyor.Cenazelerin defni ile ilgili olarak da görüşmeler de devam ediyor.

"30 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI"

30 civarında kişi bu olaylarla bağlantısı olduğu için gözaltına alındı.Güvenlik kuvvetleri burada görevini yapıyor. Bu olayları çıkaranların tespit edilip adalete teslim edilmesi yönünde işlemler yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 14:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35