banner39

Meriç ve Tunca yeniden taşmaya başladı

Debi artışı süren Meriç Nehri'nin, Kent Ormanı'ndan çevreye yayılmaya başladığı, Tunca Nehri'ndeki yayılma nedeniyle ise tarihi köprüler üzerinden Sarayiçi adasına geçiş sağlanamadığı öğrenildi

Yurt Haberleri 10.03.2015, 11:10 10.03.2015, 11:14
Meriç ve Tunca yeniden taşmaya başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Meriç Nehri, debisinin yükselmesi nedeniyle yatağının çevresinde yayılmaya başladı. Hafta sonu Bulgaristan'daki kar yağışı ve Edirne'deki sağanaklar nedeniyle debisi yaklaşık 3 kat artan Meriç, Karaağaç Mahallesi'ne ulaşımın sağlandığı Lozan Caddesi'ne paralel aktığı noktalarda taşma seviyesine geldi.

Önceki taşkında Kent Ormanı içinden sızarak Lozan Caddesi'nde derin yarıklar oluşmasına neden olan Meriç Nehri suları, ormanın kot olarak düşük olan bazı bölgelerinden içeriye ilerlemeye başladı.

DSİ verilerine göre, 12 saatte 40 metreküp/saniye artan nehrin debisi 1314 metreküp/saniye seviyesine çıktı. Bulgaristan'daki sağanakların, debiyi bir miktar daha arttırması bekleniyor.

Tunca Nehri ise Sarayiçi adasındaki yayılışına devam ediyor. Tarihi köprülerden adaya geçiş sağlanamıyor.

Karaağaç Mahallesi'ne geçişte kullanılan Tunca Köprüsü'nün her iki girişinde de suyun hacmi artış gösterdi.

Küçük araçlar, köprüleri geçerken zorlanıyor. Suyun daha da yükselmesi halinde köprü araç trafiğine kapatılacak ve Karaağaç Mahallesi'ne geçişler için askeri kamyonlar kullanılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?