banner39

Mersin'de 'camiye su sayacı' tepki çekti

Mersin Belediyesi, hiçbir geliri olmayan camiye su sayacı bağladı. Sayaç vatandaşın tepkisine neden oldu

Yurt Haberleri 24.03.2012, 16:09 24.03.2012, 16:09
Mersin'de 'camiye su sayacı' tepki çekti

Mersin'de hiçbir geliri olmayan camilere Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) tarafından su sayacı takılmak istenmesi tepkiye neden oldu. MESKİ'nin yılda bir defa 90 lira alınacak diye açıklama yapmasına rağmen cami imamları bunun inandırıcı olmadığını dile getirdi.

MESKİ tarafından camilere su sayacı takma girişimi tepki çekti. Tepkilere rağmen Mersin'deki camilerin tamamına yakınına su sayacı takılırken görevliler ise geliri olmayan ve suyun yoğun tüketildiği camilere gönderilecek faturaların ödenmesinde sıkıntı yaşanacağını belirtti. Din görevlileri MESKİ görevlilerinin yılda 1 defa 90 lira su parası alınacağını belirtmesine rağmen bunun inandırıcı olmadığını dile getirdi.

Mevlana Mahallesi'ndeki Tansal Camii ve Kur'an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Cami İmamı

Mahmut Tanış MESKİ görevlilerinin defalarca camilerine gelerek sayaç takma girişiminde bulunduğunu söyledi.

Tepki göstermesi üzerine görevlilerin bundan vazgeçtiklerini dile getiren Tanış, "Bizim camimiz kenar mahallede, gelirimiz yok, gelir getiren tuvaletleri ücret karşılığı çalışan camilerden para alınması normal. Ama geliri olmayan camiler bu parayı nasıl ödeyecek. Geçmiş dönem için olduğunu söyleyip 90 lira para istiyorlar. Sayacı taktıkları takdirde bunu her ay isteyecekler." diye konuştu.

Camilerde ayda bir Cuma namazlarından sonra yardım toplama yetkilerinin olduğunu dile getiren Tanış, "Bu paranın ise elektrik parasını bile ödemeye yetmediğini kaydetti.

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü ise MESKİ'nin Mersin'deki bütün camilere sayaç taktığını iddia etti. Konu ile ilgili CHP Mersin İl Başkanı Yılmaz Şanlı aracılığıyla belediye ile irtibata geçtiklerini dile getiren Görgülü, "Yılda bir defa 90 lira para alınacağı söylendi. Bütün camilere sayaç takılma konusu tebliğ edildi. Mersin'de Ulu Camii dışındaki hiçbir caminin tuvaletinden ücret alınmıyor. Geliri olmayan camilerimiz bu paraları nasıl ödeyeceğini ise bilmiyoruz." şeklinde konuştu.

Öte yandan Görgülü geçtiğimiz aylarda Yenişehir ilçesindeki Lale Camii'ne 2 bin TL'den fazla su parası geldiğine dikkat çekerek, herkese açık olan diğer camilere de ilerleyen günlerde yüksek faturaların gelebileceğini kaydetti.

 

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?