banner39

Mersin'in telekulak listesi ortaya çıktı

Mersin'de vali yardımcıları, hâkimler, siyasetçiler, liman yöneticileri ve emniyet müdürleri terörist gibi gösterilerek dinlenmiş. Dinlenenlerin büyük çoğunlu ÖSO'ya yardım yapmakla suçlanıyor

Yurt Haberleri 10.03.2014, 09:55 10.03.2014, 11:04
Mersin'in telekulak listesi ortaya çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

81 ilde yüz binlerce kişiyi dinleyen 'yapı'nın Mersin'deki tele-kulak listesi ortaya çıktı. 'Yapı', vali yardımcıları, hâkimler, siyasetçiler, liman yöneticileri ve emniyet müdürlerini terörist gibi gösterip 2 yıl dinledi. Sızmaya karşı adliye katipleri ve polisler de listeye dahil edildi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, kentte 123 kişiyi uydurma soruşturmalarla kayda alan örgütün telekulak listesinde vali korumaları, memurlar, siyasi parti temsilcileri bulunuyor. AK Parti'li siyasiler yasadışı sol Marksist-Leninist-Komünist-Partisi (MLKP), El-Kaide, Hizbullah, PKK gibi örgütler, Emniyet Müdürleri ise Özgür Suriye Ordusu Faaliyetleri kapsamında dinlenmiş. Telekulak listesinde bir de Mülkiye Başmüfettişi bulunuyor.

Hukuksuz dinlemelerin büyük kısmına Adana'da görevli bir Özgürlük Hakimliğinin onay verdiği öne sürülüyor. Aynı hakimlik, Adana'da durdurulan MİT TIR'larıyla da gündeme gelmişti. Suriye'ye yardım götüren MİT TIR'larına uydurma ihbarda bulunduğu öne sürülen Jandarma İstihbarat görevlilerini, 'delil olmadığı' gerekçesiyle serbest bırakan hakimlik, casusluk şüphesiyle soruşturulan Jandarma İstihbarat görevlilerinin üzerine atılı iddiaların askeri suç kapsamında olma ihtimali bulunduğunu da iddia etmişti. Hakimliğin bu kararı, 'paralel yapı'ya karşı yürütülen casusluk soruşturmasının askeri yargıya havale edilerek adaletten kaçırılma girişimi olduğu da öne sürüldü.

Telekulak listesinde, Mersin Emniyet Müdürlüğü'nde görevli çok sayıda müdürün de ismi geçiyor.  Listede bulunan neredeyse tüm kamu personeli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) faaliyetleri kapsamında dinlemeye alınmış. Adliyeyi tam anlamıyla kontrol altına almak için harekete geçen yapı, çeşitli adliyelerde görevli zabıt katipleri ile müdürleri bile telekulak listesine almış. Listede, iki Vali Yardımcısı ile valinin iki koruması da var.

Listedeki AK Parti'liler, Hizbullah, PKK, KCK, El-Kaide ve Türk İntikam Tugayı (TİT) gibi soruşturmalar kapsamında dinlenirken, CHP Mersin İl Başkanı Yılmaz Şanlı ise TİKKO kapsamında dinlemeye alınmış.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?