banner39

Mesir Macunu 473. kez dağıtıldı

Bu yıl 473. kez düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında, kortej yürüyüşü ve geleneksel mesir macunu saçım töreni yapıldı.

Yurt Haberleri 24.03.2013, 20:18 25.03.2013, 07:32
Mesir Macunu 473. kez dağıtıldı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile milletvekilleri ve diğer protokol üyeleriyle Valilik önünden halka mesir saçılan Sultan Camisi'ne kadar düzenlenen kortej yürüyüşüne katıldı.

Törende, şehzadelik dönemlerini Manisa'da geçiren Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman'ı canlandıran oyuncular, temsil ettikleri padişahların yaşamlarını anlattı. Canlandırmada, Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ı canlandıran oyuncu Demet Evgar, Emre Karayel'in canlandırdığı mesir macununun mucidi Merkez Efendi'yi huzuruna kabul etti ve kendisine şifa kaynağı olan mesirin beratını verdi.

Camisi kubbe ve minarelerinden her yıl baharın gelişiyle halka saçılmasını buyurduğu, “İsterim ki dünya var oldukça her senenin nevruz gününde bu hastalara şifa, dertlere çare olması için macundan bolca karıla ve ahaliye saçıla” sözleriyle başladı.

Merkez Efendi'yi canlandıran Karayel, platformdan ilk mesir macunlarını bu sözlerin ardından protokol üyeleriyle saçtı. Daha önce dualarla karılan ve paketlenen 5 ton mesir macunu, Hafsa Sultan'ın buyruğu üzerine 473. kez Sultan Camisi'nin kubbe ve minareleri ile Sultan Meydanı'na bakan evlerin çatı ve balkonlarından halka saçıldı.

Bu arada MHP Genel Başkanı Bahçeli, kendisine verilen mesir macunlarını cami avlusundaki oyuncular ve vatandaşlarla paylaştı. Mesir saçımı sırasında zaman zaman izdiham yaşandı, rahatsızlananlar için sağlık ekipleri hazır bekletildi. Saçılan mesir macunlarına ulaşmak için tören alanından cami avlusuna çıkmak isteyen vatandaşlara polis engel oldu.

MESİRİN TARİHÇESİ

Manisa'da 473 yıldır şenliklerle halka saçılan mesir macununun tarihçesi şöyle:
“Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan, Manisa'da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan'ın yaptırdığı Sultan Camisi Medresesi'nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan macun hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, diğer hastalara da macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun Sultan Camisi'nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl nevruzun kutlandığı 21 Mart'ta Sultan Camisi'nin önünde toplanır. Böylece Manisa Mesir Macunu Festivali doğar.”

Hoş kokulu ve lezzetli mesir macunu, halk arasında iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep görüyor.
Mesir macununun yapımında zencefil, zulumba, kremtartar, kişniş, kebabiye, havlican, Hindistan cevizi, anason, yeni bahar, hıyarşembe, çam sakızı, zafiran, tarçın, udülkahır, çöpçini, hardal, eskir, karanfil, çivit, meyan balı, tiryak, sarıhelile, raziyane, kimyon, zerdeçal, tarçın çiçeği, karabiber, çörek otu, darıfülfül, ravent, limon tuzu, kakule, şamlı, vanilya, şeker, günbalı, Hindistan çiçeği, limon kabuğu, galanda, tekemercini tohumu, portakal kabuğu kullanılıyor.

Mesir macununun en ağır hastalıklara şifa verdiğine, bu macundan tüketenleri o yıl yılan sokmayacağına, yiyen genç kızların evleneceğine, çocuğu olmayanların ise doğum yapacağına inanılıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?