Metrobüs ile metro birleşiyor

İstanbul'un en yoğun arterlerinden biri olan Zincirlikuyu Metrobüs istasyonu iki gün sonra metroya bağlanıyor

Metrobüs ile metro birleşiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), İstanbul Metrosu Gayrettepe İstasyonu ve Zincirlikuyu Metrobüs Durağı arasında yaya ulaşımını sağlamak üzere yapımı tamamlanan "Metro-Metrobüs Yaya Bağlantı Tüneli"nin 2 Eylül'de açılacağını duyurdu.  

İBB tarafından yapılan yazılı açıklamada, "En yoğun metrobüs istasyonlarından biri olan Zincirlikuyu Metrobüs istasyonunun yaya erişimleri de yeniden düzenlenerek özürlülere uygun hale getirildi. Metrobüsü kullanan yolcular tünelden metroya rahatlıkla ulaşıp istedikleri yöne gidebilecekler. İnşaat ve iç dizayn çalışları bir süredir devam eden Zincirlikuyu Metrobüs durağının güney ve kuzey bağlantıları D100 karayolunda trafik kesilmeden yerin altında sürdürülüyordu" denildi.

Açıklamada, "Metro-Metrobüs tünelinin güvenlik sistemi de en üst düzeyde kuruldu. Yaya bağlantı tünel sisteminin elektronik işleyişi ve kontrolü İstanbul Metrosuna entegre edildi. Ortak standartlarda kullanım, kameralı güvenlik kontrolü, sulu - gazlı sistem yangın söndürme ve algılama sistemleri, temiz hava besleme üniteleri ve kirli havanın tünel dışına atılması ortak yönetim merkezinde birleştirildi. Tünel 2 Eylül Pazartesi günü hizmete alınıyor" ifadelerine yer verildi.

  METRO-METROBÜS TÜNELİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 906 metre uzunluğundaki tünelde toplam 736 metrelik 14 adet yürüyen bant, 11 adet asansör ve 6 adet yürüyen merdiven bulunuyor. Tünelde ayrıca acil durumlarda kullanılmak üzere, 152 adet acil durum hoparlörü, 224 adet yangın dedektörü, 31 adet yangın butonu ve 23 adet yangın flaşörü yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 12:08
banner53
YORUM EKLE

banner39