banner39

'Metrobüsün altına metro planlanıyor'

İstanbul'da metrobüsün geçici bir çözüm olduğunu belirten İBB Trafik Danışmanı Ilıcalı, bu sistemin yakın bir zamanda kaldırılabileceği sinyalini verdi; Kadir Topbaş ise metrobüsün kalacağını, altına metronun yapılacağını söyledi

Yurt Haberleri 22.10.2013, 17:39 23.10.2013, 15:07
'Metrobüsün altına metro planlanıyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Danışmanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı "Metrobüs kaldırılabilir" dedi; ancak bugün bir açıklama yapan Kadir Topbaş, metroya ağırlık verileceğini doğrularken metrobüsün kaldırılması yönünde bir planın olmadığını mevcut hattın altına metro yapılacağını söyledi.

A Haber'de Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu Kadraj programında konuşan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Danışmanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı "Metrobüs kaldırılabilir" imasında bulundu.

Ilıcalı konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bir de Sosyal Medyayı kullandığımız Kadar İBB Cep'i kullanmak gerekiyor. Araç kullanırken Twitter'a bakılıyor bir de İBB Cep'e bakılsa sorun olmaz. İstanbul'da 23 milyon bir trafik hareketliliği söz konusu. Metrobüs'ün saatlik kapasitesi 35 bin yolcu. 80 bir araç trafikten düştü. O toplu ulaşım sistemleri devreye alınmasa bugün ne olurdu düşünemiyorum

METROBÜS KALDIRILABİLİR

Bu nüfusta bu hareketlilikte gelişmiş  şehirlere bakıldığında bizim 400 kilometreyi metroda yakalamamız lazım. 2019'da da hedef 400 kilometre metro.  Merkezi idarenin, yasama organının yürütmenin desteğine ihtiyaç var. 60 milyar yatırımın yarısı İstanbul'daulaşıma harcandı. Bundan sonraki on yılda 200 kilometre yapmak için kaynağa, bürokratik işlemleri hızlandırmaya ve bunun için idari düzenlemeye ihtiyaç var.

Metrobüs geçici bir çözüm. Biz o projeyi belediye başkanlığı adına karayollarına götürdüğümüzde onaylanmadı, Sayın Başkanımız göreve başladığında metrobüsü hayata geçirdi. Metrobüs geçici bir çözüm. Önemli bir kapasitesi var. İstanbul'da 400 kilometre metro oluştuğunda, bu hatlara talepler azalacak. Şeritler, otobüsler başka sistemlerde kullanılabilecek."

KADİR TOPBAŞ'DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili bugün gazetecilerin sorularını cevaplayan Topbaş, metrobüs hattının çok önemli bir ulaşım sistemi olduğunu söyledi. Topbaş, "Çok yoğun bir talep olduğu için sıkıntı yaşanmakta. Burasının banliyöye dönmesi gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalar var. Bahçelievler'den Beylikdüzü'ne kadar olan hattı Ulaştırma Bakanlığımıza verdik. Projelendirme devam ediyor. Bu hat devam edecek. Kentin iç bölgelerindeki yoğunluğu taşıyacak raylı sistemleri 2019'a kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Metrobüs ayrı bir hat olarak kalacak. Orası metro olacak. Bu yoğunluğu otobüslerle taşımanız mümkün değil. Metrobüsü kaldırmadan da alttan metro proje çalışmamız var şu anda" diye konuştu.

İBB METRO İÇİN KESENİN AĞZINI AÇTI

Konuyla ilgili olarak daha önce açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul'u metro ile donatacaklarını söylemişti.

Topbaş, Metro denilince akan suların durduğunu, bunun için de metroyla ilgili kesenin ağzını açtıklarını söyleyen Kadir Topbaş, gelişmiş bir kentin en iyi ulaşım aksı metro olduğu için seferlik denilebilecek çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getirmişti.

Topbaş, metroyla 2016 yılında 7 milyon, 2019 yılında 11 milyon günlük kapasiteye ulaşılacağını ifade etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?