Metrobüsün bir kısmı metroya dönüştürülüyor

İstanbul'da toplu ulaşımın önemli ayaklarından birini oluşturan metrobüsün bir kısmının metroya dönüşeceği açıklandı. Dönüşecek kısım Bahçelievler-Beylikdüzü hattı olacak

Metrobüsün bir kısmı metroya dönüştürülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş metrobüs hattının Bahçelievler- Beylikdüzü kısmının metro hattına dönüşeceğini söyledi.

Kadir Topbaş, Fatih Altaylı ile Tek Tek programında adaylık sürecini ve İstanbul için planladığı projeleri anlattı. Topbaş, Metrobüs hattının Bahçelievler kısmından Beylikdüzü hatta Büyükçekmece merkeze kadar inecek bir metro hattına dönüşeceğini ve projelerinin Ulaştırma Bakanlığı'nda olduğunu söyledi.

Topbaş, "24 saat çalışan bir sistem. Biz aslında geçici olarak düşündük. Başarılı bir proje. Ama yoğun saatlerde ciddi bir sıkıntı yaratıyor. Biraz rahatlasa taşınan kişi sayısı 1 milyona çıkacak ama rahat olmadığı için kullanmayanlar var. Kapasitesinin üzerinde zorlayıcı bir şekilde çalışıyor. Bu hattın çözümü metroya dönmesiyle mümkün. Bizimde Ulaştırma Bakanlığımızdan talep ettiğimiz 24 kilometrelik hat Bahçelievler'den başlayacak ve Beylikdüzü hatta Büyükçekmece'nin merkezine kadar inecek olan bir metro hattı. Projelendirmesini yaptık. İhale dosyasını hazırlayıp bakanlığımıza ilettik. Bakan'la da görüştük geçtiğimiz günlerde bu hattın metroya dönmesi gerekiyor. Ha birileri konuşabilir üstten yukarıdan götürebilir mi. Mümkün değil insanları nereden bindireceksiniz nerede bekleteceksiniz bu mümkün değil. Çözüm metroyla mümkün. Mecidiköy ve Bahçelievler istikametine doğru projelerimiz de var." şeklinde konuştu.

Topbaş ,"Metrobüs projesinin kapasitesi, hat metroya dönüştürülürse rahatlayacaktır. Bir dolaşım sistemi gibi İstanbul'un her yerine metro ile erişilebilecek hale getiriyoruz. Sarıyer'e Beykoz'a dahi sahil boyunca gitme imkanı olacak. Her bölgeye her ilçeye ulaşacak. Her yer metro istasyonu ile donatılacak." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 09:57
banner53
YORUM EKLE

banner39