banner39

Mezar taşlarını yastık yaptılar

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemek için Edirne'ye gelen pek çok güreş tutkunu, geceyi açık havada geçirdi.

Yurt Haberleri 09.07.2011, 08:51 09.07.2011, 08:51
Mezar taşlarını yastık yaptılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemek için Edirne'ye gelen pek çok güreş tutkunu, otellerde yer bulamadığı ya da konaklama ücretleri pahalı geldiği için geceyi açık havada geçirdi.

Selimiye Camii arkasındaki Osmanlı Mezar Taşları Sergi Alanı, geçmiş yıllarda olduğu gibi 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemeye gelen konuklarını ağırladı.

Altlarına battaniye ya da karton kutu sererek uyuyan güreşseverler, üzerlerini de kat kat örterek sabaha karşı soğuyan havadan korunmaya çalıştı.

Meteoroloji verilerine göre, en düşük hava sıcaklığının 15 derece seyrettiği kentte güneşin ilk ışıklarıyla uyanan güreş tutkunları kahvaltılarını yine bu alanlarda yaptı. Cami avlularında, Selimiye Meydanı'nda ve Osmanlı Mezar Taşları Sergileme Alanı'nda, uyuyanları görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Konaklama fiyatlarının 50-150 lira arasında değiştiği Edirne'de yıllardır konaklama sıkıntısı yaşanıyor.

Antalya'dan Edirne'ye güreşleri izlemeye gelen Sebahattin Çay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otel paraları yüksek olduğu için geceyi dışarda geçirdiklerini söyledi.

Bir başka güreş tutkunu Denizlili Ahmet Tat ise Kırkpınar sevgisinin apayrı bir duygu olduğunu, taşta toprakta yatma pahasına her yıl geldiğini belirtti.

NEDEN SERGİ ALANI?

''Bedava Palas'' olarak adlandırılan Osmanlı Mezar Taşları Sergi alanı güreşlerin yapıldığı Er Meydanı'na yakın olması, etrafının demir korkuluklarla çevrili olması, kent merkezinde bulunması nedeniyle otel parası yüksek geldiği için otellerde kalamayan ya da otellerde yer bulamayan güreş meraklılarınca tercih ediliyor.

Uyku tulumu, tencere, tava, çaydanlıklarıyla geldikleri alanda adeta kamp kuran güreşseverler, konaklamanın yanı sıra yemek ihtiyaçlarını da burada gideriyor.

Güreşlerin kritiğinin yapıldığı, şehirlerarası rekabetlerin konuşulduğu alanda, mezar taşları yastık yapılarak bir sonraki güne uyanılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?