banner39

MHP'li belediye başkanına 55 yıl isteniyor

MHP'nin Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün hakkında suç örgütü kurmaktan ve çalışma hürriyetinin ihlali suçlarından 55 yıla kadar hapis cezası isteniyor

Yurt Haberleri 29.03.2013, 15:11 29.03.2013, 15:11
MHP'li belediye başkanına 55 yıl isteniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Manisa Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün hakkında 'İş ve çalışma hürriyetinin ihlali' ve 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma' iddialarıyla 55 yıl hapis cezası istemiyle İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Manisa'da Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan bir ihbarla, 'başka il ve ilçelerden gelen ekmekleri kente sokmayarak, ekmek satışında tekelleşmeye gidildiği, ticaret özgürlüğüne engel olunduğu ve bazı kişilerin fırınlardan haraç topladıkları' iddiasıyla soruşturma açıldı.

Savcılığın izniyle Manisa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 2012'nin Mart ayında, gruba yönelik soruşturmada, aralarında kamu kurumu ile belediye çalışanlarının da bulunduğu 45 kişiyi gözaltına aldı.

Soruşturma çerçevesinde Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, bir süre önce görevden alınan Başkan Yardımcısı Mesut Bayram Laçalar ve MHP Manisa İl Başkanı Tamer Akkal'ın da bilgisine başvuruldu.

Manisa Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan zanlılar İzmir Adliyesi'ne sevk edildi. 5 zanlı çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı. Savcılık, 'Kurdukları silahlı suç örgütüyle ekmek satışında tekelleşmeye giderek ticaret özgürlüğüne engel oldukları, fırınlardan haraç topladıkları' iddiasıyla Haziran ayında başlatılan soruşturmayı tamamladı ve İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu hafta dava açıldı.

Hazırlanan iddianameye göre, aralarında Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün de bulunduğu 48 sanık yargılanacak. Başkan Ergün, önümüzdeki 12 Haziran'da, İzmir 12' Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'İş ve çalışma hürriyetinin ihlali' ve 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma' suçlamalarıyla 55 yıl hapis istemiyle hakim karşısına çıkacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?