Muğla'da hortumda direkler yıkıldı, çatılar uçtu

Marmaris'te sağanak yağış sonrası meydana gelen hortumda elektrik direkleri yıkıldı, evlerin çatısı uçtu

Yurt Haberleri 09.02.2015, 07:44 09.02.2015, 07:49
Muğla'da hortumda direkler yıkıldı, çatılar uçtu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, sağanak yağış ardından kuvvetli fırtına ile hortum büyük hasara neden oldu. Yaklaşık 50 saniye süren hortumda çok sayıda evin çatısı uçtu ağaçlar devrildi.

Marmaris'e 25 kilometre mesafedeki Büyükşehir yasası ile mahalle statüsüne kavuşan Karacasöğüt Köyü'nün Ovacık Mahallesi'nde dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış ve ardından kuvvetli fırtına nedeniyle hortum meydana geldi.

Bir kilometre düz hatta ilerleyen hortum nedeniyle çok sayıda ağaçlar kökünden söküldü. 35 tane çeşitli büyüklükteki çilek ve domates serası yerle bir oldu. 8 evin çatısı uçtu, büyük ve küçükbaş hayvanların barındığı 6 damın saç çatıları uçtu. Beton ve ağaç elektrik direkleri yerinden söküldü. Yaklaşık 200 adet arı kovanı parçalandı. Önüne kattığı her şeyi yerinden söken hortum yaklaşık 50 saniye sürmesine rağmen geride büyük zarar bıraktı. Kopan enerji nakil hatları nedeniyle elektrikler kesildi. Kökünden sökülen çam ağaçları karayolunu kapattı. 3 büyük ve 7 küçükbaş hayvan ile 30'a yakın kümes hayvanı kayboldu.

Olay üzerine köye giden Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, köylülerle görüşerek hortumun meydana getirdiği zararları tespit ederek en kısa zamanda gerekenlerin yapılacağını dile getirdi. Kaymakam Yüksel, "Zararın bir an önce telafi edileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Ekiplerimiz temizleme çalışmalarını yapmaktadırlar. Sabah saatlerinde yetkili arkadaşlarımız köye gelerek yerinde tespit yaparak zarar raporu çıkaracaktır. Çok şükür can kaybı yaşanmadı, maddi kayıplar kısa sürede giderilecektir" dedi.

Olayın ardından köye gelen AYDEM ekipleri, devrilen elektrik direklerini ve kopan telleri onararak 3 saat sonra köye elektrik akımı verdi. Köy ile irtibatı sağlayan karayollarına düşen ağaçlar ve dalları temizlendi.

Evinin çatısından koparak kafasına demir parçası isabet eden Zeliha Yaman isimli vatandaşın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?