Muğla'da tirajikomik bir define hikayesi

Ortaca'da restore edilen bir camide çalışan işçilerin aynı gün ilçeden ayrılması ilçede define bulunduğu söylentisinin yayılmasına sebep oldu

Muğla'da tirajikomik bir define hikayesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muğla’nın Ortaca ilçesinde Dalyan Merkez Camisi'nin restorasyonu yapan işçilerin yaklaşık 20 gün önce aynı anda ilçeden ayrılmaları, "işçilerin çalışmalar sırasında tarihi eser buldukları ve kaçtıkları" yönünde söylentilere neden oldu. Konuyla ilgili inceleme başlatan Ortaca Kaymakamlığı, işçilerin, yakınlarının cenazesi için memleketlerine gittiklerini tespit etti.

Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunan yaklaşık 200 yıllık Dalyan Merkez Camisi'nde bir süre önce Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon ve çevre düzenleme çalışması başlatıldı. Dalyan'daki Kaunos Antik Kenti'ne yakın bir noktadaki camide çalışan 5 işçinin aynı anda beldeden ayrılmasının ardından vatandaşlar arasında bazı söylentiler başladı.

Dalyan Merkez Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği İkinci Başkanı Hüseyin Durar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı kişilerin işçilerin kazı sırasında tarihi esere rastladığını söylediğine dikkati çekti. Durar, "Camin ön tarafında bir yer kazıldı ve başka bir yer kazılmadı. Kazı yapılırken jandarma veya belediye yetkilileri tarafından hiçbir denetim yapılmadı. Böyle bir şey varsa araştırma yapılmasını istiyoruz" dedi.

İDDİALAR ÜZERİNE ARAŞTIRMA BAŞLATILDI

İddialar üzerine Ortaca Kaymakamlığı tarafından da inceleme başlatıldı. Kaymakam Hüseyin Yılmaz, konunun vatandaşlar tarafından kendilerine iletildiğini bildirdi.

Yılmaz, "Jandarma ekiplerimizle olay yerinde incelemelerde bulunduk. Herhangi bir olumsuzluk yok. İşçiler bir yakınlarını kaybettikleri için memleketlerine gitmişler. Birkaç gün içinde camideki restorasyon çalışmalarına devam edilecek" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 12:09
banner53
YORUM EKLE

banner39