banner39

Müslümanlara karikatürlü hakaret

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bir internet sitesi Müslümanlara ağır hakaret içeren karikatür yayımladı. Karikatürist ve site sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Yurt Haberleri 09.05.2012, 13:30 09.05.2012, 13:34
Müslümanlara karikatürlü hakaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri sırasında Müftülük ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa yaptığı etkinliklere gösterilen tepkiler çirkin boyutlara ulaştı.

Eğitim-Sen'i rahatsız eden etkinliklere sendikadan yapılan "çirkin bir açıklama" ile eleştirilmişti. Eğitim-Sen sendikası etkinliklerden duyduğu rahatsızlığı "gericilik-yobazlık" diye ima eden açıklamalarla duyurmuştu.

Eğitim-Sen'in bu çirkin açıklamasına kentte bulunan Sivil Toplum Kuruluşları tepki gösterince bu kez de çirkin karikatür skandalı yaşandı. Mazlumder, İHH, Sağlık-Sen gibi sendika ve dernekler ortak bir basın bildirisi yayımlayarak Eğitim-Sen'in haksız eleştirisene tepki vermişlerdi.

STK'ların bu tepkisi çok çirkin bir saldırıyla karşılık buldu. İlçede yayın yapan bir internet sitesi bu STK'ların tepkisini Müslümanlara hakaret eden, onları hor gösteren bir karikatürle sembolize etti.

Karikatürde ağzında yılan bulunan, sakallı, namaz başlığı(takkesi) bulunan Müslüman tasavvuru ile ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” eyleminde bulunulduğu gerekçesiyle suç duyurusu yapıldı.

Mazlumder Genel Başkan Yardımsıcı Recek Karagöz, tarafından yapılan suç duyurusunda karikatürün Müslümanları rencide ettiği belirtilerek sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması istendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Karagöz şunları söyledi: "Bu karikatürü, çizen, çizdiren ve yayımlayan zihniyetin din ve vicdan özgürlüğü noktasında her tür duyarlılıktan yoksun olduğu son derece sarihtir.

Bu karikatürü, çizen çizdiren ve yayımlayanlar, toplumun tüm kesimlerine; dini değerlere düşman olduklarını ve dini değerleri şeytanlaştırmak istediklerini açık bir şekilde ifade etmektedir.

İnanıyorum ki, toplumun büyük kesimi din ve dini değerleri aşağılayan, şeytanlaştıran bu hastalıklı zihniyetten rahatsızdır ve bu anlayışı kınamaktadır.

Hastalık tedavi edilebilir bir durumdur. Bunun için doktorlar vardır, hastaneler kurulmuştur. Söz konusu hastalıklı zihniyetin tedavisi de Evrensel hukuktur. Evrensel hukukun din ve vicdan özgürlüğü maddeleridir.

Bu karikatürü çizen, çizdiren, yayımlayanlar; toplumun inanan, din ve vicdan özgürlüğüne duyarlı olan kesimlerinden ivedilikle özür dilemelidir."

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?