Muş'taki arazi kavgası 60 yıllıkmış

Muş'ta meradaki otların paylaşımı için yapılan yedi kişinin öldüğü çatışlmanın sebebi olan arazi çatışması 60 yıldır sürüyormuş...

Yurt Haberleri 18.07.2013, 14:01 18.07.2013, 14:01
Muş'taki arazi kavgası 60 yıllıkmış

Muş'un Bulanık ilçesinin Eskiyol köyüne bağlı Aşağı ve Yukarı Bayramlı mezraları arasındaki arazi kavgasının yaklaşık 60 yıldır devam ettiği öğrenildi.

Muş'un Bulanık ilçesinin Eskiyol köyüne bağlı Aşağı ve Yukarı Bayramlı mezraları arasındaki arazi kavgasının yaklaşık 60 yıldır devam ettiği öğrenildi. 7 kişinin hayatını kaybettiği, 12 kişinin de yaralandığı kavga, ardında büyük acılar bıraktı.

Bulanık'a 36 kilometre uzaklıkta, Erzurum sınırına yakın Eskiyol köyünün Yukarı ve Aşağı Bayramlı mezralarında oturanlar arasında meradaki otların paylaşımı yüzünden dün kavga çıktı. Sabah saatlerinde çıkan kavga Dost ve Kundo aileleri arasında tırpanlı, kürekli ve daha sonra da silahlı kavgaya dönüştü. Kavgada Fehim Kundo, Gıyasettin Kundo, Bahattin Dost, Nusrettin Dost, Barış Dost, İbrahim Dost ve Yakup Dost hayatını kaybetti. Yaralanan 12 kişi ise Muş ve Erzurum'daki hastanelere kaldırıldı. Olaydan sonra köye askeri birlikler sevk edildi.

Aşağı Bayramlı mezrasında bulunan Dost ailesi, ot yüzünden kaybettiklerine ağıt yakıyor. Evlerin önünde toplanan kadınlar, Kürtçe ağıtlar yaktı. Jandarma köyde geniş güvenlik önlemlerini sürdürüyor. Eskiyol köyü Muhtarı Fırat Aşar, iki aile arasındaki mera kavgasının 60 yıldır sürdüğünü açıkladı. Meranın muhtarlığa teslim edildiğini ve ortak kullanıldığını anlatan Aşar şunları anlattı: "Dost ailesi, meranın tapulu yerleri olduğunu söyleyerek Kundo ailesine 'ortak değilsiniz' diyor. Kundolar da kabul etmemiş. Dost ailesi mensupları sabah ot biçmeye gitmiş. Ama Kundo'lar bırakmamış. Silahlı kavga çıkmış. Av tüfeği, keleş kullanılmış. 5 kişi Dost'lardan 2 kişi Kundo'lardan toplam 7 ölü var. Yaralı sayısı da 12."

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?