banner39

Mutki'de yine kemik parçaları bulundu

Bitlis'in Mutki ilçesinde yapılan faili meçhullerle ilgili kazının bugünkü bölümünde 2 kişiye ait olduğu belirtilen kemik parçaları bulundu.

Yurt Haberleri 21.01.2011, 16:19 21.01.2011, 16:19
Mutki'de yine kemik parçaları bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mutki'de faili meçhullerle ilgili kazı çalışmaları devam ediyor. Jandarma Komutanlığı yakınındaki çöplük alana, 1994 yılında öldürülen PKK'lıların topluca gömüldüğü ileri sürülüyor. Kazının dünkü bölümünde de 4 kişiye ait olduğu belirtilen kemiklere ulaşılmıştı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Bitlis Şube Başkanı Hasan Ceylan, yapılan kazılarda görgü tanıklarının verdiği bilgiler doğrultusunda 8 kişiye ait kemiklerin arandığını belirtti. Ceylan, ellerindeki belgelere göre bu sayının 15 olduğunu savundu. Jandarma karakolunun etrafındaki 4 ayrı noktaya 37 kişinin gömüldüğüne dair ellerinde bilgi olduğunu aktaran Ceylan, 2 noktada kazıların gerçekleştirildiğini, diğer 2 yerde de kazı yapılması için müracaatta bulunduklarını vurguladı. 

Kazı alanında gözlemci olarak bulunan Bitlis Barosu Başkan Vekili Serbülent Özavcı ise çıkarılan kemiklerin, DNA testi için Adli Tıp Kurumu'na gönderilmek üzere poşetlere konulduğunu söyledi.

Kayıp yakınlarının başvurusu ve bir kepçe operatörünün itirafı üzerine 17 gün önce Mutki- Kavakbaşı karayolu üzerinde bulunan jandarma karakolu yanındaki çöplük alanda kazı çalışması başlatılmıştı. Kazının ilk bölümünde 11 yıl önce Bitlis'in Güroymak ilçesinden PKK'ya katılmak üzere Mutki'ye giden 9 kişi ile çatışmada ölen 3 PKK'lıya ait olduğu ileri sürülen toplam 12 kişiye ait kemik parçaları bulunmuştu. Kemikler incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?