banner39

Mutki'deki kazılar yeniden başladı

Metan gazı endişesi ile boşaltılan alanda 3 iş makinesi çalışmalara yeniden başladı

Yurt Haberleri 19.01.2011, 12:53 19.01.2011, 12:53
Mutki'deki kazılar yeniden başladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bitlis'in Mutki ilçesinde, metan gazının patlama ihtimaline üzerine durdurulan kazı çalışmalarına yeniden başlandı.

Mutki Cumhuriyet Savcılığı'nın kararıyla çöplük alanında yapılan kazı çalışmalarına ''gözlemci'' olarak katılan Bitlis Barosu avukatlarından Mimar  Önal,  gömü işlemlerini yapanların net olarak  yer belirtmesine rağmen henüz bir sonuca ulaşılmadığını söyledi.

Kazı çalışmalarına metan gazının patlayabileceği endişesiyle ara  verildiğini anımsatan Önal, şunları ifade etti:

''Kazı çalışmaları daha önceden metan gazının patlayabileceği endişesiyle  durdurulmuştu. Çöplük alanında patlama olabileceği yönünde sıkıntı vardı. Ancak  uzmanlar ve bilirkişiler bu konuda herhangi bir patlama olamayacağı yönünde bir  sonuca vardı. Bu nedenle kazılar devam ediyor. Çöplük alanı tamamıyla  temizlenecek ve ana zemine inilecek. Alanda derin bir kazı yapılıyor.''

8 CESET ARANIYOR

Kazı alanında 8 kişinin cesedinin olduğunun tahmin edildiğini belirten  Önal, kazı alanının oldukça geniş bir alanı kapsadığını ifade ederek, şunları  kaydetti:

''Mutki Belediyesinin şehir çöplüğündeki kazılar sürüyor. Oldukça geniş bir alan. Alanın büyük bir bölümü kazıldı ve henüz herhangi bir şeye ulaşılmadı.  Geri kalan kısımda çalışmalar devam ediyor. Gömü işlemini yapanların net olarak yerini söylemesine rağmen dedikleri yerlerde herhangi bir sonuca ulaşılmamıştır.  Bunun sebebi ise toprak kayması nedeniyle cesetlerin zaman içinde yer değiştirebilmesi veya çöp katmanlarının altında kalmasıyla açıklanıyor.''

Alanda çalışmalara 3 iş makinesiyle devam edildiğini bildiren Önal, kazı çalışmalarına Bitlis Barosu adına ''gözlemci'' olarak katıldığını, Mutki Cumhuriyet Savcısı Çetin Küçet'in yürüttüğü kazı çalışmalarına adli tıp uzmanlarının da katıldığını sözlerine ekleyerek, ''İş makineleri yetersiz. Mutki Kaymakamlığından yeni iş makinesi talep edildi. Daha kapsamlı kazı yapılacak. Makinelerin bugün gelmesini bekliyoruz. Yapılan talepler doğrultusunda kazılar devam edecek'' diye konuştu. 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?