banner39

Nûbihar'dan Dicle olaylarına şaşırtan tepki

Nûbihar Derneği, Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'ndeki olaylarda etkinliği engellenen ve saldırıya uğrayan tarafı suçlayan bir açıklamada bulundu

Yurt Haberleri 11.04.2013, 17:17 11.04.2013, 17:22
Nûbihar'dan Dicle olaylarına şaşırtan tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'nde Kutlu Doğum Etkinliği düzenlemek isteyen öğrencilerin şiddet kullanılarak engellenmek istenmesinden sonra meydana gelen olaylarla ilgili olarak Nûbihar Eğitim ve Kültür Derneği tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada sadece bir tarafın suçlanması dikkat çekti.

Nûbihar Derneği'nden yapılan açıklamada, olayların 1990'lı yıllardaki çatışmalı ortamı hatırlattığı belirtilerek bir kez daha o sürecin yaşanmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiği belirtildi.

"Maalesef olayın taraflarına ve seyrine baktığımızda doksanlı yıllarda memleketimizde yaşanan çirkin ve kanlı oyunların birileri tarafından tekrar gündemleştirilmek istendiği görülmektedir" denilen açıklamada,
"Şüphesiz her medeni toplumda olduğu gibi halkımızın içinde de farklı görüş, inanç ve ideolojilerin olması ve bu farklılıkların özgür bir şekilde ifade edilmesi ve savunulması herkesin üzerinde ittifak etmesi gereken bir ilkedir." ifadeleri kullanıldı.

ETKİNLİĞİ DÜZENLEYELERE SUÇLAMA

Olayları çıkaran ve etkinliği engellemeye çalışan taraflara karşı herhangi bir tepkinin dile getirilmediği açıklamada, konferansı düzenleyen tarafı suçlayıcı ifadeler kullanıldı.

Hz. Muhammed’in doğumunun siyasi bir argüman ve vasat olarak değerlendirildiği ve bunun üzerinden siyasi güç devşirilmeye çalışıldığı iddia edilen açıklamada şöyle denildi: "Dini ve peygamberi siyasi ve ayrıştırıcı bir dille takdim eden bir zata Dicle Üniversitesinde konferans verdirilmesi, emniyet güçlerinin olayın önüne geçmekte geç kalması ve tarafların adeta kavga etmeye hazırlıklı olması bizi düşündüren ve üzerinde düşünülmesi gereken önemli ayrıntılar olarak görünmektedir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?