banner39

Nene Hatun'un mezarında yangın

Erzurum'da Nene Hatun'un mezarı ve tabyaların bulunduğu tarihi alanda henz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı

Yurt Haberleri 02.10.2011, 17:03 02.10.2011, 18:10
Nene Hatun'un mezarında yangın

Erzurum'da Nene Hatun'un mezarı ile Aziziye ve Mecidiye Tabyası'nın bulunduğu tarihi alanda çıkan ot yangını korkuttu. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın, rüzgârın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Tabyalar ve 12 hektarlık alanda bulunan fidanların da zarar gördüğü yangın kontrol altına alındı.

Şehrin doğusunda bulunan tepede gün ortasında henüz belirlenemeyen bir nedenle ot yangını çıktı. Şiddetli rüzgârın etkisiyle bölgeye yayılan yangın, birçok fidana zarar verdi. Erzurum'un tarihinde önemli bir yeri olan tabyalarında da zarar gördüğü yangının çıkış sebebi araştırılıyor.

Yangının askeri alana sıçrama tehlikesine karşın askerler de bölgede güvenlik önlemleri aldı. Ellerine kazma kürek alan askerler, yangını söndürmek için yoğun çaba harcadı. Güvenlik güçleri tarihi alana giriş çıkışları kontrol altına aldı. Bölgeyi ziyarete gelen turistler, alana alınmadı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Orman Bölge Müdürlüğü Koruma Şube Müdürü Ferit Torunoğlu, yangının kontrol altına alındığını ancak bölgede soğutma çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Yanının rüzgârın etkisiyle kısa südre 12 hektarlık alana yayıldığını belirten Torunoğlu, çevre ilçelerden yardım istedik soğutma çalışmalarına katılacak ekip ve arozözler talep ettiklerini dile getirdi.

Vatandaşların polis ve itfaiyeye yaptıkları ihbarlar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangının Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı'nın geçtiği bölgeye yakın olması tehlikeyi bir kat daha arttırdı.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?