Niğde saldırganlarının ikisi Arnavut, biri Kosovalı

İçişleri Bakanlığı Niğde'deki saldırganların ikisinin Arnavut, birinin Kosova kökenli olduğunu açıkladı

Niğde saldırganlarının ikisi Arnavut, biri Kosovalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Niğde'de güvenlik güçlerine saldırıda bulunan 3. zanlının Pozantı civarında bir köyde yakalandığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Niğde'de güvenlik güçlerine saldırıda bulunan 3. zanlının Pozantı civarında bir köyde yakalandığını bildirdi.

Ala, AA'ya yaptığı açıklamada, olaya karışan saldırganlardan ikisinin Arnavut, birinin Kosova doğumlu olduğunu ve Arapça konuştuklarını ifade etti.

Öte yandan saldırganların, IŞİD veya El Kaide terör örgütü üyesi olabilecekleri bildirildi.

Saldırganların, hedefinin tam olarak neresi olduğunun öğrenilemediği kaydedildi.

Terörist saldırının dün yol kontrolü sırasında yapıldığını anımsatan Ala, şunları kaydetti:

"Dün ikisi yakalanmıştı yaralı olarak, bugün sabah da saat 08.00 sıralarında birisi sağ olarak ele geçirildi. Yaralanma yok. Bunlar Hatay'dan kiraladıkları bir taksiyle İstanbul istikametine doğru giderken yakalandılar. 2'si Arnavut uyruklu, birisi Kosova doğumlu. Daha detaylar değerlendiriliyor. Detaylar netleştikçe de yine bilgi veririz." 

Bakan Ala, "İçeriden bağlantıları var mı? Bu yönde çalışmalar yapılıyor mu" yönündeki soruyu da "Burada bir saldırı oldu. Tabii tahminlerimiz var. Ön değerlendirme yapabilecek kadar bilgimiz var ama sonuç üretecek kadar henüz elimizde bilgi yok. O detayları soruşturma bittikten sonra paylaşabiliriz" şeklinde yanıtladı.

KÖYLÜLER YAKALADI

Edinilen bilgiye göre, Ulukışla ilçesine bağlı Köşkönü köyü camisi önünde aracıyla seyyar olarak ekmek satan esnaf, kendisinden alışveriş yaparak 50 dolar veren ve para üstünü almayan  kişiden şüphelendi. 

Jandarmaya haber verdikten sonra, cami önünde bulunan köylülerle zanlıyı etkisiz hale getiren esnaf, köye gelen güvenlik güçlerine teröristi teslim etti. 

Saldırganın sorgulanmak üzere Niğde'ye götürüldüğü öğrenildi.  

2 TERÖRİSTİ 112 SAĞLIK İSTASYONUNA KÖYLÜLER GÖTÜRMÜŞ

Teröristlerden ikisinin, yaralı olarak kaçtıkları Eminlik köyünde köylüler tarafından 112 sağlık istasyonuna götürüldükleri ortaya çıktı.  

Eminlik köyü 112 Sağlık İstasyonu hizmetlisi Mahmut Yalçınkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün saat 11.45 gibi istasyona, "çatışma var vakaya çıkın" şeklinde anons geldiğini ve istasyondaki görevli ekibin olay yerine gittiğini söyledi.

Ekip gidince istasyonda kimsenin kalmadığını anlatan Yalçınkaya, “Bir tek ben kalmıştım. Saat 12.00 olduğu için ben de yemeğe gitmek için istasyonun yakınındaki evime gittim. Aradan on dakika geçti, dışarıdan sesler duymaya başladım. Dışarıya baktığımda o gün izinli olan ATT arkadaşımız Semih’i gördüm. Köylüler ‘yaralılar var, yardım edin’ diye Semih’i çağırmışlar. O arada ben de koştum, Terörist olduğunu sonradan öğrendiğimiz iki yaralıyı yarı baygın şekilde köylülerle birlikte sağlık istasyonuna taşıyarak ilk müdahalelerini yaptık.”

ÜZERİNDE BOMBA VARSA PATLATIRLAR DİYE KORKMUŞLAR

Teröristlerin gasp ettikleri kamyonu köyün biraz dışında durdurduklarını, direkt sağlık istasyonuna gelmediklerini ifade eden Yalçınkaya, şöyle devam etti:

“Eli silahlı, sakallı uzun saçlı iki kişiydiler. Terörist olduklarını bilmiyorduk. Yaralı gözüyle baktık. Hemen istasyona alıp müdahale edelim diye düşündük. Yaralıları bulundukları yerden getirdiğimizde yarı baygınlardı. İstasyona aldıktan sonra da silahlarını alıp, müdahale odasında bir köşeye bıraktık. Semih arkadaşımız serumlarını taktı, damar yollarını açtı. Ben biraz tereddütlü davrandım, üzerlerinde bomba varsa patlatırlar diye düşünerek çok fazla yanlarına girmek istemedim, tedirgin oldum. Bu arada polise jandarmaya da haber verdik, hepsinin haberi varmış ama çatışma olduğu için bize dönemiyorlarmış”

GÜVENLİK GÜÇLERİ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ REHİN ALINDIKLARINI ZANNETMİŞTİ

Teröristlerin arkasından polis, jandarma ve ambulansın geldiğini, ancak istasyondaki görevlilerin rehin alındığını düşündükleri için içeriye giremediklerini sonradan öğrendiklerini belirten Yalçınkaya, “Biz teröristlerin silahlarını alıp ilk müdahalelerini yaptıktan sonra güvenlik güçlerini içeriye çağırdık. Zaten yarı baygınlardı silah sıkacak halleri yoktu. Yaralı teröristlerden birisi ATT arkadaşa problem yok anlamında ‘no problem’ demiş. Zaten Türkçe konuşmuyorlardı. Yarım İngilizce, yarım Arapça konuşarak anlaşmaya çalıştık. O an birbirlerine bakarak ‘sanki yolun sonuna geldik’ der gibi bir işaret yaptılar. Bizimle birlikte birkaç köylü daha vardı müdahaleye yardımcı oldular. Bizi kesinlikle rehin almadılar, zaten rehin alacak halleri de yoktu. Belden aşağıları yaralıydı” dedi.

Teröristlere müdahale ederken iki şehit olduğundan habersiz olduklarını dile getiren Yalçınkaya “Bunların terörist olduğunu bilsek yine aynı müdahaleyi yapardık ama biraz korkardık ya da kapıları kitlerdik içerde kalırlardı” diye konuştu.

Bu arada üçüncü saldırganın, yakalandığı köyde sabah namazını vatandaşlarla birlikte kıldığı ve alışveriş yaptığı öğrenildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 20:38
banner53
YORUM EKLE

banner39