banner39

O köylü Uludere'yi anlattı

Uludere Ortasu köylülerinden Encü 34 köylünün hayatını kaybettiği olay önce kamutanı arayarak çocukların olay yerinde olduğunu söyledi.

Yurt Haberleri 08.03.2012, 13:11 08.03.2012, 13:19
O köylü Uludere'yi anlattı

Uludere olayında karakolu arayan Encü, "13 yaşındaki oğlum olayda öldü. Komutanı aradım. Bombalamayı durdurun dedim. 'Korkmayın bir şey olmaz, korkutmak amacıyla uyarı ateşi açıyorlar' dedi" diye konuştu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Merkezi'nin, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na, Şırnak Uludere'de 34 köylünün hayatını kaybettiği olay öncesi yaşanan iletişim trafiğine ilişkin gönderdiği raporda, askeri yetkilileri bombalamayı durdurması için uyardığı görülen Uludere Ortasu köylülerinden Übeydullah Encü Milliyet'e konuştu.

Encü, "13 yaşındaki oğlum da olayda öldü. Jandarma komutanını aradım. Uyardım. Ancak bombalamanın devam etmesi üzerine olay yerine hareket ettim. Telefon görüşmesinden kaç dakika sonra bombalamanın yapıldığını hatırlamıyorum" dedi.

Encü, Uludere Gülyazı Karakolu Komutanı Vehbi Göçmen'le yaptığı, TBMM'ye gönderilen rapora da giren telefon görüşmesinin detaylarını anlattı. Encü, şöyle konuştu:

BAŞÇAVUŞA TELEFON

"Olay gecesi Siirt'ten yola çıkmıştım. Gülyazı köyüne vardığımda saat 22.10'du. Oğlum Muhammet Encü'ye telefon açtım, telefonu annesi açtı. Ağlıyordu. Bana, 'Neredesin, oğlumuz öldürüldü, ben sınıra doğru hareket halindeyim' dedi. Bu konuşma sonrası karakol komutanı Vehbi başçavuş aklıma geldi. Benim telefonumda numarası kayıtlı değildi. Yanımdaki arkadaş, 'Vehbi başçavuşun telefonu bende var' dedi. Onun telefonundan aradım.

Komutana, 'Niye müdahale etmiyorsun' dedim. 'Kim var orada' deyince, 'Çocuklarımız orada, oğlum da içlerinde' yanıtını verdim. Bana 'oğlunun orada ne işi var, niye gönderdin?' dedi. Ben de Siirt'te olduğumu ve gittiğinden haberimin olmadığını, annesinin verdiği bilgi üzerine gittiğini öğrendiğimi aktardım."

"KORKUTMAK AMACIYLA" DEDİ

Encü, şöyle devam etti: "Başçavuş, 'Korkmayın bir şey olmaz, korkutmak amacıyla uyarı ateşi açıyorlar' dedi. Kendisine nerede olduğunu sordum, 'arazideyim' karşılığını verdi. 'Komutanım orada katliam oldu, herkes öldü, kimse kalmadı. Bombalamayı durdurun, müdahale edin' diye rica ettim. 'Hiçbir şey olmaz' deyip telefonu kapattı. Bombalamanın devam etmesi üzerine olay yerine hareket ettim. Telefon görüşmesinden kaç dakika sonra bombalamanın yeniden yapıldığını hatırlamıyorum."

"2 METRE TOPRAK ALTINDAYDI"

Telefon görüşmesi sonrası Vehbi başçavuşun karakola döndüğünü gördüğünü ifade eden Übeydullah Encü şunları söyledi: "Arabama zincir takıp olay yerine gittim. Oğlumu iki metre toprak altından çıkardım. Kafası yoktu, elbisesinden tanıdım. Şimdi görüşme yaptığımız net olarak ortaya çıktı. Vehbi başçavuş burada 1.5 yıldır görev yapıyor. Bölgeyi iyi tanıyor. Çok sayıda kaçak mal yakaladı. Kaçağa gidildiği zaman karakolun haberi oluyordu. Herkes kaçağa gidildiğini biliyordu. Defalarca o bölgede kaçak mal yakalandı. Bir yandan terörist deyip bombalıyorlar, bir yandan da 'uyarı ateşi yapılıyor' deniyor. Allah'tan korksunlar."

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?