Obeziteden ölenlerin sayısı açlıktan ölenlerin üç katı!

Dünya genelinde 2010 yılında yapılan bir araştırmada obeziteden ölenlerin sayısının açlıktan ölenlerin sayısının üç katı olduğu ortaya çıktı

Obeziteden ölenlerin sayısı açlıktan ölenlerin üç katı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2010 yılına ait bir araştırmada 3 milyonu aşkın kişinin aşırı kilonun yol açtığı hastalıklardan dolayı öldüğünü belirterek, bu sayının aynı yıl açlıktan ölenlerin 3 misli olduğunu ifade etti.

Marmara Grubu Vakfı tarafından düzenlenen "17. Avrasya Ekonomi Zirvesi"'nde konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, zirvede ele alınacak istemsiz göç ve insan ticareti konusuna dikkat çekti.

Müezzinoğlu, "Günümüz dünyasına ait en önemli sorunlardan biri. Hiç kimse zorunlu olmadıkça vatanından uzaklara, geleceği belirsiz tehlikeli bir yolculuğa çıkmaz. Hayatta kalabilmek ya da daha güvenli bir yaşam sürdürme kaygısı insanları böyle eylemlere iter. Ne yazık ki yüz binlerce insan açlık savaş ve benzeri nedenlerle kendisine güvenlikli bir liman ararken suç şebekelerinin ve insan tacirlerinin eline düşmekte. İnsan ticaretini önleme noktasında gerek dünya gerek ülkemiz değişik eylem planları oluşturuyor" dedi.

Dünyada 6.5 milyon insanın sosyal adaletin olmadığı bir zeminde yaşam kriterleri açısından orantısız koşullarda yaşadığını söyleyen Müezzinoğlu, "Dünyanın bir yüzünde milyonlarca insan savaşlar, çatışmalara, yoksulluk, açlık, susuzluk gibi nedenlerle ölüyor. Açlıktan ölmemek için göç etmek zorunda kalıyor. Veya göç yolculuğunda üst üste bindirildiği teknelere alabora olmasıyla boğularak ölüyor. Dünyanın bir başka yüzünde ise hakkı olandan fazlasını tükettiği için şişmanlığa bağlı hastalıklardan milyonlarca ölümlerle veya milyonlarca hastalık oluyor. Sanıyorum 2010 yılına ait bir araştırmada 3 milyonu aşkın kişinin aşırı kilonun yol açtığı hastalıklardan dolayı öldüğünü duyurdu. Bu sayının aynı yıl açlıktan ölenlerin 3 misli olduğunu ifade etmek isterim. Bugün obeziteye ve obeziteye neden olduğu hastalıklardan ölenlerin sayısı açlıktan ölenlerin sayısının 3 misli. Ekonomik refah kadar, adil dağılımı da gündemimize almalıyız. Böyle bir dünya tablosunda insanlığı yeni trajedilerle karşı karşıya kalmaması için alınması gereken tedbirler olması gerektiğine inanıyorum. Daha fazla savaş, daha fazla kan, daha adaletsiz dünya, istismar edilen kadın çocuk, diğer tarafta tüketim çılgınlığı ve beraberinde getirdiği sorunlardan ölenler. Böyle devam ederse dünya her geçen gün daha çok karanlığa muhatap olacak gibi görünüyor" şeklinde konuştu.

BAKANIN SÖZÜNÜ ETTİĞİ RAPOR

Bakan Müezzinoğlu'nun sözünü ettiği rapor 2011 yılında ABD kaynaklı Lancet Tıp dergisinde yayımlanmıştı. Araştırmaya göre 2010 yılında 3 milyonu aşkın kişi aşırı kilonun yol açtığı hastalıklardan dolayı öldü. Bu sayı, dünyada aynı yıl açlık yüzünden ölenlerin 3 misli.

Küresel sağlık ile ilgili olarak bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırma yüksek tansiyon ile sigara ve alkol kullanımının da dünyanın en büyük sağlık tehditleri arasında olduğunu ortaya koymuştu.

Masrafını Bill ve Melissa Gates'in karşıladığı "2010-Küresel Hastalıkların Yükü" başlıklı 287 ülkeyi kapsayan dev araştırmaya 500 uzman katkıda bulunmuş ve 650 milyon kişi hakkındaki bilgilere ulaşılmıştı.

Beş yıllık bir çalışma ile hazırlanan araştırma, insanlığın karşı karşıya olduğu hastalık ve sağlık tehditleri konusunda şimdiye kadar yapılan ikinci çalışmaydı. Bu tür bir araştırma ilk defa 1990 yılında Dünya Bankası tarafından yaptırılmıştı.  Ama son araştırmanın kapsamı hesaba kattığı faktörler, incelediği insan sayısı ve ele aldığı hastalık ve riskler bakımından çok daha genişti. 2010 yılında ölen insan sayısı 52,8 milyon olarak belirlenmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 16:06
banner53
YORUM EKLE

banner39