banner15

Öcalan: Geçici çözümler miadını doldurmuştur

Diyarbakır'da düzenlenen Nevruz kutlamalarında Öcalan'ın mektubu okunuyor. Öcalan mesajında "yasal çerçevenin" zorunlu olduğunu söyledi.

Öcalan: Geçici çözümler miadını doldurmuştur

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'da Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda da etkinlik düzenlendi. Öğlen saatlerinde aileler park ettikleri araçlarının yanında açtıkları sofralarda yemeklerini yedi. Çocuklar güzel havanın tadını çıkararak oyunlar oynadı.

Müzik yayını ve konuşmaların yapıldığı alana, vatandaşların giriş çıkışları sürüyor.

BAYDEMİR, HELALLİK İSTEDİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve BDP'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir de nevruz etkinliğinde Kürtçe ve Türkçe yaptığı konuşmada, nevruzun barışın mayası olduğunu belirterek, alanda toplanan vatandaşların nevruzunu kutladı.

Nevruzun yeni bir gün ve Ortadoğu'da barışın simgesi olduğunu, hep beraber nevruzu kutladıklarını anlatan Baydemir, Diyarbakır'da 10 yıldır önemli hizmetlerde bulunduğunu, vatandaşlardan haklarını helal etmelerini istedi.

"BİR YILDIR TÜRKİYE'DE YENİ BİR HAYAT VAR"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, etkinlikte yaptığı konuşmada, tüm vatandaşların nevruzunu Türkçe ve Kürtçe kutladı.

"Bu güzel ve büyük günde bizleri bir araya getiren özgürlük tutkumuz, özgürlüğe olan sevdamızdır. Hepinizi Türkiye halklarının özgürlük ateşiyle selamlıyorum" diyen Kürkçü, kurulan HDP ile bölgedeki vatandaşların barış, kardeşlik ve eşitlik mesajlarını Türkiye'nin dört bir yanına yaydıklarını söyledi.

NEVRUZ ATEŞİ YAKILDI

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise Kürtçe yaptığı konuşmada, tüm vatandaşların nevruzunu kutladı.

Kışanak, "Nevruz ateştir, özgürlüktür, barıştır. Hepinizin nevruzu kutlu olsun" dedi.

Konuşmaların ardından nevruz ateşini Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk yaktı.

Etkinliğe katılanlar, Niyazi Koyuncu'nun seslendirdiği Karadeniz türküleri eşliğinde halay çekti.

ÖCALAN'IN MEEKTUBUNU SIRRI SÜREYYA ÖNDER OKUDU

Diyarbakır'da düzenlenen Nevruz kutlamalarında Abdullah Öcalan'ın mektubu okundu. Öcalan'ın mekubunu Sırrı Süreyya Önder okudu.

Öcalan mektubunda, Çözüm Süreci'nde gelinen noktada her iki tarafın da birbirinin iyi niyetini ve gerçekçiliğini test ettiğini belirterek sürecin güven ortamında devam ettiğini söyledi.

"Bütün ara yollar ve geçici biçimler artık miadını doldurmuştur" Öcalan, yasal çerçevenin artık bir zorunluluk halini aldığını belirterek adım atılmasını istedi.

Öcalan, "Türkiye halklarının kardeşliğine" vurgu yaparak bin yıllık kardeşliğin uluslararası komplolara karşı en iyi cevap olacağını söyledi.

İşte Öcalan'ın mektubunun tam metni:

Yüreği Newroz ateşiyle barış ve özgürlük için tutuşan bütün dostlar merhaba!

Medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya'da görkemli Newroz ateşini bir  uyanış ve Demokrasi şölenine dönüştüren halkımızı selamlıyorum.

Sizlerin şahsında ülkemin bütün gençlerine ve kadınlarına sevgilerimi gönderiyorum.

Yüreğinde barışa bir yer açan, sesimize kulak veren herkesi, tüm Türkiye'yi asırların dayanışma ruhuyla bir olmaya çağırıyorum.

Dünya medeniyetler tarihine beşiklik etmiş, kardeş Ortadoğu ve Asya halklarının da bayramını kutluyorum.

Hepinize yürek dolusu selamlarımı gönderiyorum. Merhaba!..

Bizler gencecik fidanları, canları, aşkları, emekleri kül eden savaş ateşini, yine böyle bir günde, geçtiğimiz Newrozda söndürmüş ve barış için büyük bir dirilişin meşalesini yakmıştık.

BÜTÜN ARA YOLLAR VE GEÇİCİ BİÇİMLER MİADINI DOLDURDU

Sevgili Türkiye halkı!

Tarih bize göstermiştir ki eğer kararlı bir barış önderliği sergilenmezse tarihsel sorunlar bildiğini okur ve genellikle çok kayıplı dönüşümlerle cevaplarını üretirler.

Önümüzde en yakıcı bir şekilde cevap bekleyen şey, birbirini tekrarlayan darbelerle mi yoksa tam ve radikal bir demokrasiyle mi yola devam edeceğimiz sorusudur.

Son Newroz’dan bugüne yaşadığımız güncel somut durum tam da çatallaşmaya başlayan bu yol ayrımını ifade etmektedir. Ya son 200 yıllık kapitalist moderniteye dayalı komplocu-darbeci rejim kendini yeniden restore ederek sürdürecektir ya da tarihsel rotasına oturtulmuş Türk-Kürt ilişkileri en kapsamlı demokratik reformlardan geçerek demokratik anayasal bir rejimle komplocu-darbeci mekanizmaları parçalayarak çözümlenecektir. Bütün ara yollar ve geçici biçimler artık miyadını doldurmuştur.

YASAL ÇERÇEVE KAÇINILMAZ OLDU

Şu ana kadar yürütülen bir diyalog süreciydi ve önemliydi. Bu süreçte iki taraf da birbirlerinin iyi niyetini, gerçekçiliğini, yeterliliğini test etmiştir. Bu testten hükümetin ağırdan alma, tek taraflı yürütme, yasal temelden kaçınma ve uzatma tutumuna rağmen iki taraf da barış arayışından kararlılıkla çıkmıştır. Gelgelelim diyalog süreçleri önemli olmakla birlikte bir bağlayıcılık içermezler. Bundan dolayı da kalıcı bir barış için yeterli güvence oluşturamazlar. Gelinen noktada müzakere sistematiği için yasal bir çerçeve kaçınılmaz olmuştur.

DİRENİRKEN KORKMADIK, BARIŞIRKEN DE KORKMAYACAĞIZ

Barış savaştan daha zordur ama her savaşın da mutlaka bir barışı vardır. Biz direnirken korkmadık, barışırken de korkmayacağız.

Bizim direnişimiz, kardeş halklara karşı değil, hegemonik karakterli, yok sayan, imha eden, inkar eden zulüm düzenine karşı olmuştur. Dolayısıyla barışımız da hükümetler ya da  devletler için değil, bu toprakların binlerce yıllık kadim değerlerini özümseyen, dünya kültürel mirasının eşsiz hazırlayıcısı olan Anadolu, Kürdistan ve Mezopotamya halkları içindir. Hükümet ve devlet bu gerçekliğe uygun bir ciddiyet geliştirmekle yükümlüdür.

ULUSLARARARASI KOMPLOLARA KARŞI DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR

Bizim büyük barış yolculuğumuz Oslo'dan Paris'e, Gever'den Lice'ye, KCK operasyonlarından hasta tutsaklarımıza dönük zalim tutuma varana değin birçok saldırıya maruz kalmıştır. İşte bütün bu kirli oyunları bozan, Uluslararası Gladyo hakimiyetini sarsan ve boşa çıkaracak olan da bu harekettir;  yani sizlersiniz. Bütün bölgedeki vesayet düzenlerinin etkisizleştirilmesinde bizim yürüttüğümüz mücadelenin çok büyük bir payı vardır. Türlü biçimlere bürünerek karşımıza çıkan uluslararası komplolara karşı yeterli dikkati göstermek tarihsel sorumluluğumuzdur.

Öte yandan sorumlu bir dil ve üslup birçok ırkçı psikolojik harp metotlarını boşa çıkaracağı gibi büyük barışımızın da temel karakteri olacaktır.

Bu barış, başta Rojava olmak üzere tüm bölgede ancak demokratik anayasal çözümlerle pekişecektir.

Kadınlar, biriktirdikleri büyük özgürlük ve eşitlik potansiyelinin yanında, demokratik toplumsal gelişmeye ekledikleri yeni etik ve estetik değerlerle bu barışın asıl taşıyıcısı olacaklardır.

Hareketimiz bir gençlik hareketi olarak başlamış ve hep genç kalmıştır.  Bu barışa yönelik saldırılara ve provakasyonlara karşı, barışın yılmaz savunucuları da yine gençlik olacaktır.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına savrulmuş göçmen halkımız, dünyaya barışı ve onurlu özgür yaşamı haykıran sesimiz olacaklardır.

Umudun tükenmeye yüz tuttuğu her yerde eşsiz, emsalsiz iradeleriyle hayatını, sağlığını ve özgürlüğünü, gözünü kırpmadan veren bütün yoldaşlarımız, temel dayanağımız olacaklardır.

Irkçı, ayrımcı, üsttenci ve kan kokan nefret söylemlerine karşı, bin yıllık kardeşlik serüvenimizle Türkiye halkları en etkili cevap olacaklardır.

Bütün inançların, halkların, kültürlerin ve emeğin kendisini özgür hissedeceği bir özgür ve tam demokratik ülkeye olan inancımla ve en devrimci duygularımla hepinizi selamlıyorum.

Kendini çağına ve insanlığa karşı sorumlu sayan herkesi büyük barışımızın yapı taşı olmaya çağırıyorum.

Selam olsun halkların kardeşliği için sorumluluk üstlenenlere.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 20:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35