ODTÜ: Yol geçen alanda zaten ağaç yok !

ODTÜ arazisinden geçen yolun ağaçlara zarar verdiği iddia ediler eylem yapılması üzerine okul yönetiminden açıklama geldi. Açıklamada, zaten yol için ayrılan alanda 1980'den bu yana ağaçlandırma yapılmadığı belirtildi

ODTÜ: Yol geçen alanda zaten ağaç yok !

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisinden geçecek olan yol sebebiyle ağaçların kesileceği iddialarına okul yönetiminden yalanlama geldi.

Üniversite rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada; "söz konusu arazinin yol için ayrılmış olması sebebiyle 1980'lerden beri bu bölgede ağaçlandırma yapılmamıştır" denildi. ODTÜ arazisinden geçecek olan Konya yolu ile Eskişehir ve İstanbul Yollarını birbirine bağlayan "iç çevre yolu" sebebiyle binlerce ağacın kesileceği iddia edilmişti. Bu iddia üzerine öğrenciler kampüste çadır kurup eylem bile yapmıştı. İşte o yol güzergahı ile ilgili Ortadoğu Teknik Üniversitesi yönetiminden yazılı bir açıklama geldi.

Üniversite yönetimi söz konusu yolun Ankara Nazım Planı'nda 1990 yılında yer aldığını belirtti. Planın, 1982'de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylandığı ve bulvarın bu plan uyarınca 1987-1988 yıllarında inşa edildiği belirtildi.

Üniversite, yolun kısmen üniversite arazisinden geçmesini kendilerinin de kabul ettiğini belirterek yol güzergahının 1993-1994 yıllarında onaylanan ODTÜ İmar Planı'nda yer aldığını açıkladı.

Rektörlük ayrıca bağlantı yolunun bir kısmının ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesinden geçeceğini, bu arazinin de yol için ayrılmış olması sebebiyle 1980'lerden beri bu bölgede ağaçlandırma yapılmadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 15:44
banner53
YORUM EKLE

banner39