banner39

ODTÜ'deki mağdur başörtülüler şikayette bulundu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde bir grubun sözlü saldırısına uğrayan başörtülü iki kişi, olayla ilgili polise şikayette bulundu.

Yurt Haberleri 08.09.2013, 09:02 08.09.2013, 10:04
ODTÜ'deki mağdur başörtülüler şikayette bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) bir grubun sözlü saldırısına uğrayan başörtülü iki kişi, olayla ilgili polise şikayette bulundu.

ODTÜ'de kayıt işlemleri sırasında bir grubun sözlü saldırısına uğrayan H.K ve N.C, 10 Nisan Polis Merkezi'ne giderek olayla karışan kişilerden şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatan polis, görüntüleri izleyerek olaya karıştıkları tespit edilen 8 kişinin kimliğini belirledi. 4'ü ODTÜ öğrencisi 8 kişinin ifade işlemleri için emniyete çağrılacağı öğrenildi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Görüntülere yansıyan bir öğrenci gözaltına alındı ancak bir süre sonra serbest bırakıldı.

SALDIRI PROTESTO EDİLDİ

Diğer taraftan dün, Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere sözlü saldırı olayını protesto etti.

ODTÜ kapısının yakınında toplanan toplanan platform üyeleri, "İnanca saygı başörtüsüne özgürlük" yazılı pankart açarak, çeşitli sloganlar attı.

Platform üyesi Tayyar Tercan, yaptığı açıklamada, bu saldırının, tek tipçi kültürün ve özgür düşünce ortamını baltalayan şiddet içerikli metotların alışıldık izdüşümü olduğunu söyledi.

Kendileri için özgürlük talebinde bulunan grupların, başkaları için aynı özgürlüğü öngörmemelerinin ciddi çelişki olduğunu belirten Tercan, ifade ve toplantı özgürlüğünün baskı, şiddet, dayatma ve zorlamalarla kısıtlanmasının kabul edilemeyeceğini bildirdi.

CHP LİDERİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

ODTÜ'deki skandala Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın yanı sıra ana muhalefet lideri de tepki gösterdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ODTÜ'de başörtülü öğrencilere sözlü saldırıya ilişkin, "Okumak bir haktır, eğitim bir haktır. Kimse onu engelleyemez, engellememelidir" dedi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?