Öğrenciler ABD Başmüsteşarını terletti

Gaziantep Üniversitesi'nde bir konferans veren ABD Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Jess Baily, öğrencilerin soruları karşısında zor anlar yaşadı

Öğrenciler ABD Başmüsteşarını terletti

Dünya Bülteni/ Dünya Bülteni

Gaziantep Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Türkiye ve Amerika İlişkileri Konferansı'na konuşmacı olarak katılan Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Jess Baily, konferansın ardından yöneltilen sualler karşısında zor anlar yaşadı.

Eşiyle beraber Gaziantep'e gelen ABD Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Jess Baily, Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda üniversite öğrencilerine 'Türkiye ve Amerika İlişkileri' konulu toplantıya iştirak etti. Baş Müsteşar Baily, Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkilerinden memnun olduklarını ifade ederken, Türkiye ekonomisinin de güçlendiğini dile getirdi. Konferanstaki konuşmasında Suriye'de yaşanan olayları da ele alan Baily, olayların bir an önce son bulmasını isterken, Beşşar Esad'a da görevini bırakması çağrısında bulundu. Konferansın ardından söz alan öğrenciler, ABD'nin Türkiye üzerinden çeşitli oyunlar oynadığını ifade ettiler.

Öğrencilerin sorularına kaçamak cevaplar veren Baily, birçok öğrencinin sorusunu da cevapsız bıraktı. Hukuk Fakültesi öğrencisi Yakup Beşli'nin sorduğu bir soru, Başmüsteşar Baily'i iyice terletti. Beşli'nin "Demokrasi götürüyoruz dediğiniz yerlere kan götürüyorsunuz. Müslüman kadınların ırzına geçtiniz. Türk askerlerinin başına çuval geçirdiniz. Ortadoğu projenizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kürdistan toprakları olarak geçiyor. Sizin demokrasi anlayışınız kan ve petroldür. Bu demokrasiniz neden petrol zengini ülkelere gidiyor da, Somali gibi açlıktan kırılan ülkelere gitmiyor?" sorusuna cevap olarak Başmüsteşar Baily, bir süre sessiz kaldıktan sonra tebessüm ederek soruyu soran öğrenciye teşekkür etti. Öğrencinin sözlerinin birçoğuna katılmadığını söyleyen Baily, sözde Ermeni Soykırımı hakkında sorulan başka bir soruya ise alakasız bir cevap verdi. Baily, sözde Ermeni Soykırımı sorusuna cevap bekleyen öğrenciye Suriye'de yaşanan olayları anlattı. Baily'i sorularıyla adeta köşeye sıkıştıran öğrencilere salondakiler de alkışlarla destek verdi.

Öte yandan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Başmüsteşar Jess Baily'e konferansa katılımından ötürü teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2012, 16:38
YORUM EKLE

banner39