banner39

Okmeydanı riskli alan ilan edilmemiş

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Okmeydanı'nda kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin "Belediye Meclisi irade kararı verdi. Bu kararla burası riskli bölge ilan edilmiş değil" dedi

Yurt Haberleri 04.06.2014, 17:35 04.06.2014, 17:35
Okmeydanı riskli alan ilan edilmemiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Belediyesi'nde, gazetecilerin Okmeydanı'nda kentsel dönüşüm çalışmaları konusundaki sorularını cevapladı. Okmeydanı'ndaki 50 yıllık tapu meselesini çözdüklerini, 1/5000 ve 1/1000'lik planlar doğrultusunda 1 yıldır vatandaşlara tapu verdiklerini anlatan Demircan, bölgedeki 5 bin 600 civarındaki binanın tamamına tapu vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Vatandaşın talebini Belediye Meclisi'nde görüştüklerini hatırlatan Demircan, "Meclisimizle yaptığımız görüşme, bu toplantıların son halkasıdır. Meclis de kentsel dönüşümü başlatma yönünde irade kararı verdi. Bu kararla burası riskli bölge ilan edilmiş değil. Riskli bölge ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın raporlarını hazırlayıp, olurunu verip, konuyu Bakanlar Kurulu'na sevk etmesi gerekiyor. Bir bölge ancak Bakanlar Kurulu kararıyla riskli bölge ilan edilebilir" diye konuştu.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Demircan, "Burada teknik raporlar vardı, yoktu... Böyle bir tartışma oluştu. Hayır. Beyoğlu Belediyesi kendi teknik raporunu burada tutmuş durumda" dedi.

Demircan, bir bölgenin neden "riskli alan ilan" edilmesi gerektiğini "Riskli alan ilan edilen yerdeki yapılanmada, belediye harçlarından ve KDV'den muafiyet, dönüşüm esnasında vatandaşlara kira yardımı, kiracılara da TOKİ'den çekilişsiz ve kurasız ev edindirme imkanları çıkıyor" sözleriyle açıkladı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?