banner39

Okulda ölüme tazminat

Okulda otomatik kapıya sıkışarak hayatını kaybeden öğrencinin ailesine MEB tarafından 200 bin lira tazminat ödenecek

Yurt Haberleri 18.06.2012, 12:41 18.06.2012, 12:41
Okulda ölüme tazminat

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir 4. İdare Mahkemesi, okulun otomatik kapısına sıkışarak ölen öğrencinin ailesine, tazminat ödemesine hükmetti.

İzmir 4. İdare Mahkemesi, Bornova'daki Seyit Şanlı Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde, 2 yıl önce yaşamını yitiren Anıl Erden'in ailesinin, Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine açtığı 600 bin liralık tazminat davasına ilişkin kararını verdi.

İzmir 4. İdare Mahkemesi, okuduğu okulun otomatik kapısına sıkışarak 17 yaşında hayatını kaybeden Anıl Erden'in ailesine, yasal faiziyle birlikte, 204 bin 810 lira 44 kuruş tazminat ödenmesine karar verdi.

Taraflara tebliğ edilen kararda, Anıl Erden'in sürgülü kapıya sıkışarak ölümüne yol açan kazanın, ''kapıdaki güvenlikten sorumlu olan personelin işten çıkartılması, kapının nöbetçi iki öğrenciye bırakılması, kapıda teknik arızalar bulunması, nöbetçi öğretmenlerin bulunmaması, açık olması gereken yaya giriş kapısının kilitli olması ve anahtarının nöbetçi öğrencilerde bulunmaması gibi eksiklikler sonucu meydana geldiği belirtilerek, idarenin ''ağır hizmet kusuru'' bulunduğu sonucuna varıldığı bildirdi.

İdare Mahkemesi, bu doğrultuda, davacı anne ve babaya 79 bin 810,44 lira destekten yoksun kalmatazminatı ödenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca ''vefat sonucu oluşan elem ve ıstırap'' nedeniyle anne ve babaya 50'şer bin, kardeşine de 25 bin lira olmak üzere toplam 125 bin lira manevi tazminata hükmetti.

Bu kararla Milli Eğitim Bakanlığı aileye, toplam 204 bin 810 lira tazminatın yanı sıra yasal faiz de ödeyecek.

 

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?