banner15

Öldürülen IŞİD'lilerin beşi aynı şehirden

Diyarbakır'da öldürülen ve IŞİD mensupları oldukları belirtilen 7 kişiden beşinin kimliği belirlendi. Beşi de Bingöl nüfusuna kayıtlı çıktı. Ölenlerin Suruç ve Ankara saldırganlarıyla herhangi bir ilişkisi tespit edilemediği belirtiliyor

Öldürülen IŞİD'lilerin beşi aynı şehirden

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır’da, eylem hazırlığındayken ‘bomba villalarına’ yapılan baskında öldürülen 7 kişiden 5’inin kimliği belirlendi. Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıddık Bünül, Veysel Argunağa ve Cahit Ölmez’in Bingöl nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

Kimlikleri tespit edilenler arasında daha önce IŞİD’in canlı bombaları olarak aranan kişilerin bulunmadığı belirlendi. Operasyonda kendisini patlatarak 2 polisin ölümüne neden olan canlı bomba ile yanında bulunan ve parçalanarak ölen diğer kişinin kimlik belirleme çalışmaları sürüyor. Yüz tanıma sistemiyle bilgilerine ulaşılmaya çalışılan 2 canlı bombanın da Türk olduğu tahmin ediliyor. Öldürülenlerin Suriye’de canlı bomba eğitimi aldığı, birinin Suriye’nin Rakka kentinde ‘idam ve infaz emri veren kadı’, diğerininse Telabyad komutanı olduğu belirlendi.

Çatışma reflekslerinden, tümünün canlı bomba olduğu belirtilen 7 örgüt üyesinin haziran ayında Suriye’den Türkiye’ye girdikleri tahmin ediliyor. Telabyad’ın YPG denetimine geçtiği dönemde sığınmacılar arasında Türkiye’ye sızdıkları öngörülüyor. Gözaltına alınan şüpheli sayısıysa 1’i canlı bomba, 3 kişinin daha yakalanmasıyla 15’e çıktı. 3’ü kadın 15 kişinin sorgusu sürüyor. Olayı soruşturan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ek gözaltı süresi verdi. Emniyet yetkilileri, teröristlerin hedefinde Kürt yöneticiler ve kurumlar olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.

Öldürülen örgüt mensuplarının Suriye ve Irak’ta savaştıktan sonra Türkiye’ye geldiği bildirildi. Canlı bomba eylemi yapacak duruma geldikleri belirlenen kişilerin çatışmada kendilerini patlattıkları tespit edildi.

Öldürülen teröristlerle hücre yapılanmaları gereği Suruç, Ankara ve Diyarbakır’daki saldırıları düzenleyenler arasında bağ tespit edilemediği, hücre yapısı dolayısıyla 5-10 kişilik gruplar halinde bağımsız çalıştıkları belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 14:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35