Önce dağdaki çocuklar serbest bırakılacak

Hükümetin, Çözüm Süreci'yle ilgili yasal bir düzenleme yapmak için attığı adımın paralelinde PKK'nın da Lice'den dağa kaçırdığı çocuklar dahil olmak üzere 134 çocuğu yakın zamanda bırakacağı belirtiliyor

Önce dağdaki çocuklar serbest bırakılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çözüm Süreci'yle ilgili yasal düzenleme adımı atan hükümet, şimdi örgütten elindeki çocukları serbest bırakmasını bekliyor. Yasal düzenlemeyle birlikte örgüt elemanlarının silahlarını bırakmaları halinde nasıl bir muameleye tabi tutulacakları netleşecek; ancak örgütün öncelikle elindeki çocukları bırakması gerekiyor. 

Bu kapsamda Abdullah Öcalan’ın dağdaki 134 çocuğun anne ve babalarına teslim edilmesi talimatı verdiği, bu mesajını kendisini önceki gün İmralı’da ziyaret eden HDP heyeti üzerinden ilettiği öğrenildi. Kandil’deki dağ kadrosunun talimatın gereğini kısa sürede yerine getirmesi bekleniyor.

Çocukların, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve HDP’lilerden oluşan bir heyet tarafından Habur’dan Türkiye’ye getirileceği ve ailelere teslim edileceği ifade ediliyor.

Eylemdeki annelerin yüzünü güldürecek adım için, hükümetin de hazırlık yaptığı öğrenildi. Çözüm paketinin oluşturduğu psikolojik ortamın da sonucu olarak çocuklar sadece sağlık kontrolünden geçirilecek; haklarında adli işlem yapılmayacak, sicillerine işlenmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 11:05
YORUM EKLE

banner33

banner37