banner39

Önce hayat akardı, şimdi zehir akıyor

Ege bölgesinin en büyük çaylarından olan Dalaman Çayı her geçen gün kirleniyor

Yurt Haberleri 23.06.2012, 13:55 23.06.2012, 13:55
Önce hayat akardı, şimdi zehir akıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Burdur'un Teke yöresinden çıkan ve 229 kilometre uzunluğunda olan Dalaman Çayı, her geçen gün daha da kirleniyor.

Burdur'un Teke yöresinin batısında, Yeşilgöl Dağı'ndan doğan Dalaman Çayı'nın üst kısımlarında rafting yapılırken, Acıpayam Ovası'na ulaşan alt kesimlerinde ise kanalizasyon atıkları ve çöplerden dolayı adeta zehir akıyor.

Çaya başta Denizli'nin Acıpayam ilçesi olmak üzere çevredeki onlarca belde ve köyün atıkları dökülüyor. Kıyısında tarımla hayatını sürdüren halk, bir zamanlar içme suyu olarak kullandıkları çayın, fabrika ve kanalizasyon atıkları yüzünden simsiyah akmaya başladığını ve kokudan yanına yaklaşılamadığını söylüyor.

Deha20'nin bildirdiğine göre, Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, çayın kirletilmesiyle ilgili söyleyecek çok sözleri olduğunu ancak öncelikle kendilerinin kirletme ayıbından dolayı başkasına bir şey diyemediklerini ifade ediyor. Başkan Şevkan, "Önce kendi ayıbımızı temizleyelim, sonra diğer kurum ve kuruluşların. Onlara diyelim ki, 'Siz de temizleyin' Şu anda herhangi bir kuruluşa ve fabrikaya, 'Dalaman Çayı'nı kirletiyorsunuz' desek, 'Siz de kirletiyorsunuz' derler. O halde resmî bir kurum olarak Acıpayam'da öncelikle kendi ayıbımızı temizlemeye çalışıyoruz" dedi.

Belediyenin arıtma tesisi projesinin maddi sıkıntıdan dolayı durduğunu ancak daha sonra yaptığı görüşmelerle problemi aştıklarını ifade eden Şevkan, "Bu yaz arıtma tesisimizin temelini atarız diye düşünüyoruz. Çakırköy ve Kelekçi taraflarındaki halkımızın, 'Tarlada çalışırken eğilip su içerdik, sarıbalıklar tutardık' dediği günler inşallah geri gelecek. Ayıbımızı çok kısa zamanda temizleyeceğiz" diye konuştu.

Çaya dökülen kanalizasyon için arıtma tesisi kurulması mücadelesi veren Acıpayam Girenizliler Derneği Başkanı Sabit Kızılhan, çayın doğduğu yerden döküldüğü yere kadar 229 kilometre boyunca 200 bine yakın nüfus olduğunu aktardı: "Neslimizi yavaş yavaş, inceden inceden zehirleyen bir nehir bırakıyoruz. Çayın sağlık açısından en büyük sorunlarından birisi, el yıkama şansınız yok. Yıkadığınızda zaten kaşıntı yapıyor. Paçayı sıvayıp tarım yaptığınızda, suyun içe girildiğinde kaşıntı ve şişme yapıyor. Cumhurbaşkanlığı'ndan bakanlıklara, valiliklerden kaymakamlıklara kadar evraklar götürdük ancak cevaplar bizi tatmin etmiyor. Dalaman Çayı'nda önceden doğasıyla, çevre güzelliğiyle bir hayat akıyordu, şu anda zehir akıyor. Gelecek kuşağı fiilen zehirliyoruz. Bir an önce kirletmenin sona ermesini istiyoruz."

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?