banner39

Önce itlaf edildi, şimdi dağıtılıyor

KKKA'ya sebep olan kenelerle mücadele için binlerce tavuk dağıtılacak, birkaç yıl önce ise kuş gribi dolayısıyla binlerce tavuk itlaf edilmişti

Yurt Haberleri 03.04.2012, 16:39 03.04.2012, 17:50
Önce itlaf edildi, şimdi dağıtılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına sebep olan keneler ile mücadele için 3.500 adet Beç Tavuğu dağıtılacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdür Vekili Harun Erkoç, şube müdürlüklerine ait Yozgat Kınalı Keklik Üretim İstasyonu'nda bu yıl içerisinde kene ile mücadelede kullanılmak üzere 3 bin 500 adet Beç Tavuğu dağıtımı yapacaklarını söyledi.

Erkoç, ilkbahar mevsimiyle birlikte ortaya çıkan kenelerle mücadelede etmek için, geçen yıl ilk defa deneme üretimi yapılan beç tavuğunda 2 bin üretim yapıldığını ve bunların 1.300'ünü, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına sebep olan kene ile mücadele için köylerde çiftçilere dağıtıldığını belirterek, "Bu yıl istasyonumuzda 3.500 Beç Tavuğu üretimi hedeflenmiştir. Üretilen beç tavukları, özellikle KKKA'ne sebep olan kenelerin yoğun olarak gözlendiği Kadışehri, Çekerek ilçeleri bağlı köylerimize dağıtacağız. İstasyonumuzda şu an 1000'e yakın damızlık tavuğumuz var. Şu anda tavuklar yumurtlama dönemine girdi, inşallah hedeflediğimiz rakamı üreteceğiz" dedi.

Yapılan araştırmalar neticesinde beç tavuğunun kene ile biyolojik mücadelede etkili olduğu bilim adamları tarafından ifade edildiğini belirten Erkoç, "Bu yüzden bizlerde, keklik üretim istasyonumuzda beç tavuğu üretim bölümü oluşturduk. Ürettiğimiz beç tavuklarını kene ile biyolojik mücadele de kullanılması için köylülerimize ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Bu tavukları satmıyoruz. Burada asıl amacımız kene vak'alarından dolayı insan ölümlerinin önüne geçebilmektir" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?