banner39

Operasyon beklenen Cizre ve Silopi'de sessizlik

Hendek ve barikatlara yönelik büyük bir operasyon yapılacağı iddia edilen Cizre ve Silopi'de dün akşam büyük bir sessizlik hakimdi. Sur ilçesinde ise çatışmalar devam ediyor.

Yurt Haberleri 15.12.2015, 12:59 15.12.2015, 13:14
Operasyon beklenen Cizre ve Silopi'de sessizlik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde dün gece saat 23.00'te başlayan sokağa çıkma yasağından sonra her iki ilçenin çok sesiz bir gece geçirdiği belirtildi.

Cizre'de yasak ile birlikte sokak ve caddeler boşalırken, ilçenin hakim tepelerinde bazı zırhlı araçların konumlandığı belirtildi. Her iki ilçede dün gece başlayan yasak nedeniyle ilçelerden geçen uluslararası İpek yolu trafiğe kapandı. Cizre ve Silopi ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün gece saat 23.00'te itibaren uygulanmaya konulurken, iki ilçede geceyi sesiz geçirdi. Sabah saatlerinde Cizre ilçesinde de sokak ve caddeler tamamen boşalırken, ilçenin hakim tepelerine polis zırhlı araçların yerleştirildiği görüldü. Giriş çıkışın yasak ile birlikte olmadığı her iki ilçeden geçen uluslararası İpek yolu trafiğe kapatılırken, her iki ilçede uygulanan yasak ve ipek yolunun kapatılması nedeniyle Habur sınır kapısının da dün gece kapatıldığı öğrenildi. Cizre'de ilçenin cadde ve sokakları yasak nedeniyle kuşlara kaldı.

NUSAYBİN'DE HAREKETLİ GECE

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde ise 4 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası duyulan patlama sesiyle ilçede elektrikler kesildi ve silah sesleri başladı.

Nusaybin İlçe Kaymakamlığı tarafından saat 16.00 itibariyle 4 mahallede sokağa çıkma yasağının uygulanmaya başlanmasının ardından saat 17.30'da meydana gelen patlamada, elektrik trafosunun zarar görmesi nedeniyle Abdulkadir Paşa, Fırat, 8 Mart, Devrim ve Kışla Mahalleleri'nde elektrikler kesildi. DEDAŞ ekiplerinin şu ana kadar güvenlik nedeniyle bölgeye giremedikleri ve arızaya müdahale edemedikleri öğrenildi. Elektriği kesilen bölgelere, sabaha kadar enerji verilmeyeceği öğrenildi.

Öte yandan Kışla ve Zeynel Abidin Mahalleleri'nde lastik yakarak sokağa çıkma yasağını protesto eden guruplara polis ekipleri, basınçlı su ve biber gazlı müdahalede bulundu. Polisin müdahalesiyle ara sokaklara dağılan gruplar, zaman zaman eylemlerine devam etti. Gece yarısından sonra da yasaklı mahallelerde silah sesleri duyulmaya başlandı. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı 4 mahallede meydana gelen patlama ve silah sesleri devam ediyor.

SUR'DA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ise sokağa çıkma yasağı devam ederken; PKK'lara yönelik operasyon da sürüyor. Operasyonlarda şu ana kadar çok sayıda örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

Diğer taraftan, HDP'nin dün yasağı protesto etmek için düzenlemeye çalıştığı yürüyüş sırasında çıkan olaylarda iki kişi hayatını kaybetti.

Merkez Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi 202'nci Sokak'ta çıkan olaylarda silahla vurulan 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.ASKER DE OPERASYONLARDA

Öte yandan şehir merkezlerindeki operasyonlara askerin de bundan sonra yoğunluklu olarak yer alacağı belirtiliyor. Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, Silvan ve Cizre başta olmak üzere bölgede ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına ilişkin olarak, "Büyük bir operasyon hazırlığı seziliyor. Konsept değişti. Bu kez operasyonların ağırlığı askerde olacak" dedi.

"Şimdiye kadar yapılan operasyonlarda sivil halka zarar verilmemeye özen gösterildi" diyen Selvi, "Zaten örgütün asıl maksadı bu. Bundan sonra daha büyük bir özen gösterilmesi gerekiyor. Amaçları, operasyonda sivil ölümlerini sağlayıp, 'TC Kürtleri katlediyor' demek" ifadesini kullandı.

THY SEFERLERİ İPTAL

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul ile Ankara’dan bugün Şırnak'a planlanan tarifeli seferleri iptal edildiğini duyurdu.
 
THY'nin resmi internet sitesinden, konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: Şırnak Yolcularımızın Dikkatine! Bugün İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Ankara Esenboğa Havalimanından Şırnak'a yapılacak bazı seferler operasyonel nedenlerle karşılıklı iptal edildi.

DAVUTOĞLU: OPERASYONLAR SÜRECEK

Konuyla ilgili bugün Bulgaristan'a giderken havalimanında açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, sokakların teröristlerden temizleneceğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu şunları söyledi: Dağlar teröristlerden temizlendi. Dağlıca saldırısı olduğunda 16 yiğit askerimiz şehit edildiğinde, ben bölgeye gitmiştim. Bu dağlar temizlenecek demiştim.

Dağlıca sınırında, Irak-Türkiye sınırında kış şartlarında ulaşılamaz denilen o dağlar tek tek temizlendi. Onun üzerine terör örgütü ilçelerimizde yoğunlaşarak, halkla devleti karşı karşıya getirmek için çaba sarfediyor.

Operasyonlar sadece ve sadece terör örgütlerinin faaliyetlerine dönüktür. Cizre ve Silopi'yi huzur alanı haline getireceğiz. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin nedeni de teröristlerin sivil halkı katletmesinin önüne geçilmek.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?