banner15

Ordu'daki selin maliyeti 150 milyon lirayı geçti

Ordu'daki sel ve heyelanın maliyetinin 150 milyon lirayı geçtiği açıklandı

Ordu'daki selin maliyeti 150 milyon lirayı geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ilde 3 gün etkili olan selin maliyetinin 150 milyon lirayı geçtiğini bildirdi.

Yılmaz, Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Ordu'da 3 kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı ve 2 kişinin kayıp olduğu sel felaketi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"İlin belli bir bölgesinde, kimilerine göre son 80 yılın, resmi verilere göre de son 60 yılın en ciddi felaketinin yaşandığını" vurgulayan Yılmaz, "Selin en çok etkili olduğu ilçelerimiz Perşembe, Fatsa, Çatalpınar, Gürgentepe, Korgan, Ulubey, Çamaş ve Altınordu ilçeleridir. Aralıksız şekilde 4 gün süren yağmurlar maalesef bu ilçelerimizde çok ciddi zararların oluşmasına neden olmuştur." diye konuştu.

Yılmaz, selin yaralarının sarılmaya başlandığını, Perşembe ilçesinde kaybolan 2 vatandaşı arama çalışmalarına devam edildiğini ifade etti. Kayıpların bulunması amacıyla büyükşehir belediyesi ile AFAD ve UMKE ekiplerinin yoğun gayret gösterdiklerini söyleyen Yılmaz, en kısa sürede bulmayı ümit ettiklerini belirtti.

Ordu'ya yılda metrekareye 900 kilogram yağmur düşerken 2-3 günlük sürede ortalama 350 kilogram yağmur düştüğünü anlatan Yılmaz, "Afetin boyutu bu denli fazladır." dedi.

Yılmaz, "Geçtiğimiz yıllarda başka illeri vuran sel afetiyle bu sefer Ordu karşı karşıya kaldı. Yaşanan felakette 250'nin üzerinde mahalle yollarımızda çok ciddi hasarlar oluştu. Ayrıca sel sonrası menfez ve köprülerde çok ciddi hasarlar mevcuttur. 14'ün üzerinde köprümüz yıkılmıştır." bilgisini aktardı.

"HASAR TESPİTİ SÜRÜYOR"

Enver Yılmaz, selin etkili olduğu bölgelerde hasar tespitinin sürdüğü bilgisini de vererek, şunları kaydetti:

"Yapılan ilk tespitlerimizde 11 milyon lira tutarında içme suyu ve kanalizasyonlarda oluşan hasarlar mevcut. Yaklaşık 60 milyon liralık köprü ve yollardan oluşan zararımız mevcut. Bu çerçevede vatandaşlarımızın da zararı göz önüne alındığında ilimizdeki 3 günlük selin tahmini maliyeti 150 milyon lirayı geçmiştir. Bu konuyla ilgili valilik, AFAD, defterdarlık ve DSİ ekiplerinin tek elden hasar tespit çalışmaları sürmektedir. Biz de büyükşehir belediyesi olarak AFAD ile hasar tespit çalışmalarımızı başlattık. Hem başbakanımız hem de hükümetimiz hasarların tespitiyle birlikte gerekli zararların karşılanması hususunda bizlere gerekli güvenceyi vermiş durumdadır."

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 15:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35