banner39

Ordu'ya 'kuyruklu yıldız parçası' düşmüş

Ordu, 11 Aralık gecesi Karadeniz'e düşen bir ışık parçasını konuşuyor. Orduluların merakını gideren açıklama valilik tarafından yapıldı. Valilik, düşen cismin kuyruklu yıldızdan bir parça olduğunu savundu

Yurt Haberleri 18.12.2012, 16:52 18.12.2012, 17:06
Ordu'ya 'kuyruklu yıldız parçası' düşmüş

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Ordu'da 11 Aralık'ta gökyüzünden Karadeniz'e doğru bir ışık düştüğünü iddia eden vatandaşlar konuyu yetkili makamlara bildirdi. Günlerdir Ordu'yu meşgul eden konuyla ilgili valilik inceleme başlattı. Valiliğin yaptığı inceleme sonucunda net bir bilgiye ulaşılmasa da ışığın göktaşına ait olabileceği belirtildi.

Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan Ordu Valisi Orhan Düzgün, 11 Aralık gecesi Ordu'nun Perşembe İlçesi'nin Karadeniz açıklarına düşen göktaşıyla ilgili bilim adamlarının araştırma yaptıklarını belirterek, "Bilimadamları, Wirtanen isimli kuyruklu yıldızdan kopan bir parçanın Karadeniz'e düşmüş olabileceğini söyledi" dedi.

Vali Düzgün, "Ordu'nun Perşembe açıklarında Karadeniz'e bir kayan ışık olduğu yönünde pek çok görgü tanığının bize ifadesi oldu. Bu konuyla ilgili Samsun tarafından ve Ordu ilimizden bazı kamera görüntüleri de bilindiği gibi televizyonlarda yayınlandı. Bu görüntüleri izleyen değişik üniversitelerden ya da uzay bilimleriyle ilgili bazı üniversitelerden hocalarımızda bize bilgilerini aktardılar. Bunlardan birisi de Prof.Dr. Fuat İnce idi. O da NASA'nın verdiği bilgiler doğrultusunda 10-14 Aralık tarihleri arasında Wirtanen isimli kuyruklu yıldızın dünyanın yörüngesine yakın bir yerden geçeceğinin NASA tarafından daha önce tahmin edildiğini ve bu düşen göktaşlarından birisinin bu kuyruklu yıldızdan kopan parçalardan biri olabileceğini ifade etti" dedi.

Vali Düzgün açıklamasını şöyle sürdürdü: "Aynı şekilde Mersin Çağ Üniversitesi'nden de bir hocamız elde edilen görüntülere dayanılarak konuyla ilgili bildiklerini mesaj yoluyla bize aktardı. Ordu'ya düşen taşın verdiği ışıklara bakarak muhtemelen bir kilogram civarında göktaşı olabileceğine dair bilim adamlarımız bilgilendirme yaptılar."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?