banner39

Orhan Miroğlu: Nusaybin'i bu hale getiren örgüttür

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Nusaybin’de yaşananlarla ilgili “Bizim hükümet olarak utanç duyacağımız hiçbir şey yok” diyerek HDP’nin ise olanlarla ilgili kefaret ödemesi gerektiğini söyledi

Yurt Haberleri 23.11.2015, 11:34 23.11.2015, 11:34
Orhan Miroğlu: Nusaybin'i bu hale getiren örgüttür

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mardin'in Nusaybin ilçesinde yaşan çatışmalar ve  ilçe merkezine yürümek isteyen gruba polis müdahalesi TBMM'nin de gündemine geldi. HDP'liler bir an önce Meclis'in konuya eğilmesini isterken, bir açıklama da AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu'ndan geldi.

SputnikNews'e konuşan Miroğlu, "Nusaybin'de bizim hükümet olarak utanç duyacağımız hiçbir şey yok.  Yüzde 99 oy aldığınız yere bu kadar silah yığmak ve hendek kazarak o şehri kuşatmak utanç vericidir" dedi.

"Nusaybin'de ne oluyor sorusuna doğru bir cevap verebilmek için PKK'nın Nusaybin ve diğer ilçelerde öngördüğü programa bakmak lazım" diyen Miroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: Geçen hafta Kandilli bir yönetici 'Bu kış final kışı olacak' dedi. Bu şu anlama geliyor. Bu savaş dağlarda falan sürmeyecek. Çünkü hepimiz biliyoruz bu savaşın artık dağlarda sürmesi mümkün değil. Şu anda PKK'nın izlediği tutum şudur. Dağlardaki silahlı militanları şehirlere sokuyor. Ellerinde ağır silahlar var. Bu hal bu şekilde devam edemez. PKK'nın niyeti şehirleri bu kış mevsiminde bu şekilde abluka altında tutmak. Nusaybin'de 240'a yakın hendek vardı güvenlik güçleri oraya girmeden önce. Bu hendeklerin sadece 30'u falan kapatılabildi. Onun dışında bütün hendekler duruyor. Bir mahallede sadece bir taziye evinde 400 kilo bomba var. Dolayısıyla burada devletin hiçbir şey yokmuş gibi salınarak girdiği bir alan söz konusu değil. Bu hal Cizre'de de aşağı yukarı böyle devam ediyor, Sur'da da böyle devam ediyor. Bu hareketin güçlü olduğu yerlerde bunu sürdürüyor.

‘HDP, PKK'YA ÇAĞRI YAPMALI

HDP'lilerin bu bölgelerde olmak zorunda olduğunu ifade eden AK Partili Miroğlu, "Çünkü bu halden birinci derecede sorumlu olan onlardır. HDP'nin bir kefalet ödemesi lazım. Burada Meclis'in huzuruna gelip bu fotoğraflarla bu kefaleti ödemeleri mümkün değil. PKK'nın yanlış politikasına  karşı çıkmaları gerekiyor. Bu arkadaşlarımız ‘Üç beş gencin kazdığı hendekler’ diyerek buradaki siyasi kabahatlerini örtemezler. Büyük bir vebal altındadırlar. Bu vebali bir an önce telafi etmelerinin tek yolu PKK'ya şu çağrıyı yapmalarıdır: Ey PKK silahları gruplarını al ve o ilçeleri terk et. Başka çözüm yok" diye konuştu.

‘OPERASYONLAR HAKLI VE MEŞRU’

Miroğlu'na göre, güvenlik güçlerinin bölgede yaptığı operasyonların son derece haklı ve meşru. Miroğlu, "Zaten eğer tersi bir durum olsaydı, halk böyle bir meşruiyeti görmeseydi o şehirlerde, halk ile güvenlik güçleri karşı karşıya gelecekti ve 90'lı yıllarda yaşadığımız facialarla karşı karşıya kalacaktık. Halk PKK'nın bu konseptini desteklemiyor. Desteklemediği için zaten kitleler halinde, fırsat buldukça kaçıyor, bölgeyi terk ediyor " dedi.

Miroğlu, bir günlük sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı gün binlerce ailenin Nusaybin'i terk ettiğini, bu halka bu revayı görenlerin oturup bir muhasebe yapmaları gerektiğini söyledi. Miroğlu, "Nedir yani yüzde 90-95 oy aldığınız bir yerde bu halkınıza siz kendi seçmeninize neden reva görüyorsunuz?" diye sordu. HDP'lilere, "Yüzde 90 oy aldığınız yerde 240 tane hendeğin kazılmasına niye karşı çıkmıyorsunuz. Bu hendeklere yüzlerce kiloluk bomba konulmasına niye karşı çıkmıyorsunuz?" diye seslenen Miroğlu, problemin bu olduğunu, dışarıdan göründüğü gibi olmadığını söyledi.

‘O FOTOĞRAFLARIN ON MİSLİNİ GÖSTEREBİLİRİM’

HDP'li vekillerin TBMM Genel Kurulu'nda gösterdiği fotoğrafların HDP'nin izlediği siyaseti örtmeye yetmeyeceğini kaydeden Miroğlu, şöyle konuştu:

"O fotoğrafların on mislisini ben de gösterebilirim. Bütün o fotoğrafları gölgede bırakacak,  üç kurşunla infaz edilmiş Medeni Konak'ın fotoğrafını ben de o Meclis'e taşırım. Bu ayıbın altından da kalkamazlar. Seçime üç gün kala 9 çocuk sahibi 37 yaşında bir arkadaşımızı infaz etti bu örgüt. Bunu niye taşımıyor HDP'li arkadaşlar. Deniz Bey'in (Baykal) tavrı çok doğruydu.  Maalesef insan üzülüyor, demek ki bu dört yılda bu arkadaşlarımız kendilerine yeni bir iştigal alanı buldular. PKK gelecek şehirleri işgal edecek, bu arkadaşlarımız da buradan çıkacak bir takım sonuçlar üzerinden siyaset yapacaklar.

‘İHLALLERİN OLMAMASI İÇİN AZAMİ GAYRET GÖSTERİYORUZ’

“Burada açık söylüyorum, Mardin'de ben yüz kere valiyi arıyorum, güvenlik güçlerini arıyorum, mümkün olduğu kadar ben ve diğer yetkililer, bakanlarımız, ihlallerin olmaması konusunda azami gayret gösteriyoruz. Bakın bu hükümet Silvan'da duvarlara yazılan,asla katılmadığımız o sloganlar için bir soruşturma başlattı. Bir ölü insanın sürüklenmesine yönelik yine soruşturma başlatıldı.”

‘90'LI YILLARA DÖNMEYECEĞİZ’

“Biz 90'lı yıllara dönmeyeceğiz. Bunda çok kararlıyız. Ama bu hareketin PKK'nın istediği Türkiye'yi, 90'lı yılların zeminine çekmektir. O zeminde işimiz yok. O zeminde ne Nusaybin halkının ne Cizre halkının bir işi var, olmayacak da. Gitsinler bir baksınlar bakalım acaba Nusaybin halkının kaçta kaçı terk etti, Cizre'nin kaçtı kaçı terk etti. Ben Midyatlıyım. Sadece Midyat'a bin 500'e yakın aile gelip yerleşti. Bizim okullarımızda şu anda buralardan gelen bine yakın çocuğumuz, Midyatlı kardeşleriyle ders görüyor. Bütün bu gerçekleri konuşacağız ama şimdi zemini ve zamanı değil. Bugün TBMM Başkanımızı seçtik."

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?