banner39

Ortaköy Camii cuma günü açılıyor

Ortaköy Camii, 2011 yılında başlanan restorasyonun ardından 6 Haziran tarihinde ibatede açılıyor

Yurt Haberleri 04.06.2014, 15:51 04.06.2014, 16:12
Ortaköy Camii cuma günü açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Boğazı'nın dikkat çeken mimari eserlerinden biri olan, 19. yüzyılda 1853 yılında Sultan Abdülmecit Han tarafından mimar Nigoğos Balyan'a yaptırılan Ortaköy Camii, 2011 yılında başlanan restorasyonun ardından 6 Haziran tarihinde ibatede açılıyor.

Açılışını Başbakan Erdoğan'ın gerçekleştirmesi beklenen tarihi caminin restorasyon maliyeti ise yaklaşık 7 milyon lira.

Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, çalışmalar başladıktan sonra artan maliyet ve süreye dikkat çekerek, 'Buranın restorasyonuna ilk başladığımız zaman biz 1,5 milyon TL'lik bir maliyet öngörmüştük ve '1,5 yılda da bitiririz' diye düşünüyorduk. Ama restorasyona başladığımız zaman çok ciddi manada harap olduğunu gördük. Özellikle ahşap işleri ve deniz kıyısında olmasından dolayı taş işçiliğinde taşlarda büyük aşınmalar vardı. Ondan dolayı süre 3 yıla çıktı. Maliyet de 7 milyon TL'ye çıktı. Fakat helal olsun böyle bir eserimiz için, hiç problem değil. Gecikme bundan kaynaklandı, ama buna da değdi. Çünkü gerçekten taş işçiliği o taşların bir bloğunun ağırlığı 500 kilogram ve 1 tonun üzerindedir. Sadece bir blok olarak düşünmeyin bunu, bunun üzerine bir de o sistemin çiçek ve diğer motiflerinin yapılması gerekiyor. Bunları yaparken küçük bir hatanın, küçük bir kırılma olması o koskoca bloğun bir kenara bırakılıp, yeniden bir taş işlenmesini gerektiriyor. En önemli unsur burada taş işçiliğiydi' şeklinde konuştu.

Tarihi Ortaköy Camii, bu son restorasyon da dahil olmak üzere 1862, 1866, 1894, 1964, 1984 ve 2011 olmak üzere günümüze kadar altı kez kapsamlı onarım geçirdi.

Tam adı Büyük Mecidiye olan Ortaköy Camii, 1853 yılında Sultan Abdülmecit Han tarafından mimar Nigoğos Balyan'a yaptırıldı. Yapının bulunduğu alan denize doğru doldurulmuş bir yarımada üzerinde yer alıyor. Caminin bulunduğu alanda daha önce 1721 yılında Vezir İbrahim Paşa'nın damadı Mahmut Ağa bir mescit yaptırmış ve bu mescit 1730 yılında Patrona Halil Ayaklanması esnasında yıkılmıştı.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?