Osmanlı'nın Alanya arşivleri Latinize ediliyor

'Osmanlı Devrinde Alanya' konulu devlet arşivlerindeki belgeler, Alanya Belediyesi tarafından Latin alfabesine aktarılıyor

Yurt Haberleri 15.02.2013, 08:30 15.02.2013, 09:42
Osmanlı'nın Alanya arşivleri Latinize ediliyor

Alanya Belediyesi Kültür Müdürlüğü Başbakanlık Osmanlı arşivinden araştırma yaptı. Araştırmalarda 'Osmanlı dönemindeki Alanya' konuları tespit edildi.

Yapılan taramada ortaya çıkan konular daha iyi anlaşılması için günümüz Türkçesine dönüştürme çalışmaları başlatıldı. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, projenin ilk etap çalışmasında yaklaşık 4 bin belgenin Türkçeleştirildiğini söyledi. Belgelerden, 630 sayfalık bir kitap hazırlandığını ifade eden Sipahioğlu, çevirisi yapılan belgelerin devlet arşivlerinde bulunan belgelerin altıda biri olduğunu belirtti. Tasnifi yapılmamış 4 bin belgenin daha düzenlemesini gerçekleştirileceğini kaydeden Sipahioğlu, "Bir kısmını kitaplaştırdık. Latinize edilen tüm belgeler CD ortamında Belediye'ye ve Alanya'mıza kazandırıldı.' dedi.

Alanya için önemli bir proje olduğunu söyleyen Sipahioğlu, belgelerin, Alanya Kent Müzesi ve Kent Belleği ile restorasyonu devam eden tarihi mekanlardaki özel noktalarda sergileneceğini söyledi.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?