banner15

Osmanlı'nın kurulduğu kale gün ışığına çıkıyor

Türkiye, Ege ve Akdeniz'de binlerce yıllık Roma tarihini ortaya çıkarmak için kazılar yürütürken Osmanlı'nın kuruluşuna da ilgi gösterdi.

Osmanlı'nın kurulduğu kale gün ışığına çıkıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Osman Bey tarafından 1289'da Bizanslılardan fethedilen, 1299'da Osman Bey adına ilk hutbe okunarak Osmanlı Beyliği'nin kurulduğu Karacahisar Kalesi'nde kazı çalışmalarına başlandı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan, Karacahisar Kalesi'nin ve yerleşiminin araştırılması fikrinin ilk kez 1999'da Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya konulduğunu belirterek, kazıların Prof. Dr. İnalcık ve dönemin Prof. Dr. Ebru Parman tarafından başlatıldığını kaydetti. 

Vatan'ın haberine göre, kazı çalışmalarının 2002-2004'te devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Altınsapan, şöyle konuştu: "Bu kazılara daha sonra ara verildi. 2009'da da benim bilimsel danışmanlığımda, Eskişehir Arkeoloji Müzesi sorumluluğunda, Müze Müdürü Dursun Çağlar'ın başkanlığında kazı yapıldı. 2009'un koşulları nedeniyle kazıya bir yıl ara verdik. 2010'da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız yazışmalar sonrasında 2011'de Bakanlık ve AÜ adına kazı tekrar başladı. Kaleye bağlı yerleşim alanları yaklaşık 200 dönüme yayılıyor. Çalışmalar, 60 dönümü kapsayan kalenin yerleşim alanında sürdürülecek. Bu kazıda en büyük yol göstericimiz Prof. Dr. İnalcık'tır. 2009'da kazı yerini gezdi ve incelemelerde bulundu, bu yıl da gelmek istiyor."

Prof. Dr. Altınsapan, "Kale, 1289'da Osman Bey tarafından fethedildi. 1299'da da ilk hutbe okundu. Böylece Osmanlı Beyliğinin ilk kurulduğu yer olarak karşımıza çıkıyor. Kale, Anadolu'daki Türk ve Osmanlı tarihinden günümüze uzanan kültürel ve siyasal süreçte bir mihenk noktasıdır. Karacahisar Kalesi, batıya açılan Osmanlının ilk basamağı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ortaya çıkışının başlangıç noktasıdır. Kalenin fethedilmesi, Osmanlının Bizans'a büyük bir rakip olacağının göstergesi oldu."

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 07:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35