ÖSYM önünde 'hayallerimi geri ver' eylemi

ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda engellilere yeterli derece dikkat edilmediğini belirten Murat Kefeli, beş gündür kurumun binası önünde eylem yapıyor

ÖSYM önünde 'hayallerimi geri ver' eylemi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Murat Kefeli, beş gündür ÖSYM önünde "Onlara Hayallerini verin" tişörtü ile Ankara'daki ÖSYM binası önünde oturma eylemi yapıyor.

2004'te geçirdiği rahatsızlık sonucu görme ve duyma yetisi "kör ve sağır" derecesinde olan Kefeli, üniversiteye giriş sınavında yaşadığı ayrımcılığa dikkat çekmek istiyor. Niğde Üniversitesi Radyo, Televizyon bölümü mezunu ve üç kitabı olan Kefeli, dramatik yazarlık okumak istiyor.

Bianet'in haberine göre, 2010'da girdiği sınavda kendisi için soruların yüklendiği bilgisayar talep etti. Talebi kabul edilmeyince yardımcı personel eşliğinde sınava giren Kefeli, 14 soruya cevap verebildi. Haksızlığa uğradığı iddiasıyla açtığı davayı 2012 yılında kazandı. Bu yıl tekrar sınava girmek istedi; ÖSYM resmi yazıyla bilgisayar talebini kabul etti. Ancak 40 saat kala "güvenlik" gerekçesiyle talebi reddedildi.

"Sınavlarda engellilere standart bir prosedür uygulanıyor. Okuyucu ve işaretleyici personel veriliyor. İlk sınavda sınav soruları avucumun içine özel bir alfabe ile yazıldı. Bu alfabeyi öğrenmek ve alışmak zaman kaybına neden oluyor.

"Her engellinin (görme, işitme, fiziksel) ihtiyaçları birbirinden çok farklı. Bu yüzden engelli tiplerinin tanınmasını istiyoruz. Sınava giren personele eğitim verilmesini istiyoruz. Soru nasıl okunur, altı çizili alanlar nasıl belli edilir vb.  Ayrıca ek süre de yetmiyor bu da yeniden düzenlenmeli."

Kefeli, bu eylemin bireysel hak talebinden öte engelli diğer öğrencilerin talepleri için yapıldığına dikkat çekiyor. Eylemine pazartesi başlayan Kefeli, bugün yani Engelliler Haftası'nın ilk gününde eylemini sonlandırıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2013, 13:38
YORUM EKLE

banner39